DDbtn
PicPathBerberis crataegina

Karamuk


Karamuk - Berberis crataegina [ Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen ]
Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen

2 m boylanabilen çok yıllık, herdem yeşil, seyrek ormanlarda yetişen çok dikenli bir çalıdır. Gövde dikenli; dikenler genellikle yapraklardan daha kısa; genç sürgünlerin kabuğu koyu eflatunumsu-kahverengi, sıklıkla parlak; genç dallar sıklıkla köşeli ve siyah [009#kovucuk#]ludur. Yapraklar sarmal dizili, hemen hemen [007#ters yumurtamsı#], genişlik genellikle uzunluğun en azın 3 katı, kenarlar kaba testere dişli veya tam kenarlı. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında gerçek; çiçek kurulu sarkık [002#salkım#], yoğun, 1-3 cm boyunda, 6-15 çiçekli; çiçekler sarı renkte, [006#çanak yapraklar#] 6, [006#taç yapraklar#] 6, [006#başçık#] 6, [006#ovaryum#] 1 adettir. Meyveler oval biçimli, önce kırmızı renkli, olgunlaştığında mavi-siyah renkli ve buruk tattadır. 800 ile 1500 metre yükseklikler arasında; Türkiye’de Batı Anadolu dışında hemen her bölgede; taşlık yamaçlar ve hendeklerde doğal gelişim gösterirler.Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Berberidaceae
              └—Berberis

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Bu kaynaklar Berberis crataegina hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Berberis veitchii
Siyah Meyveli Kadıntuzluğu

Berberis vulgaris
BerberisManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı