DDbtn
PicPathGlobularia trichosantha

Küre Çiçeği

(Köseyayılımı, Tüy Çiçekli Küreçiçeği)

Küre Çiçeği - Globularia trichosantha [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez

Çiçek gelişimine kadar 5-15 cm, meyve gelişiminde 35 cm kadar boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde odunsu; kökler yere yakın, kıvrım kıvrımdır ve kök filizi oluştururlar. Dip yapraklar rozet şeklinde dizili, 25 x 8 cm, [007#ters yumurtamsı#]-[007#eliptik#], [003#küt uçlu#] veya [003#çentikli#], dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru içbükey duruma gelen; gövde yaprakları 12 x 3 mm, [007#şeritsi#]-[007#eliptik#] ve sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; [002#tepecik#] terminal, 10-20 mm çapta; involukral [026#brakte#] mızraksı; çanak loblar hemen hemen mızraksı, [003#sivri uçlu#], ± dik; [006#taç#] alt dudakları 3 şeritsi dilime, üst hemen hemen tüp boynuna kadar 2 şeritsi dilime bölünmüş. 200-2470 m yükseklikler arasında; taşlık ve çayırlık yamaçlar, orman açıklıkları, kireçtaşı, serpantin ve volkanik kayalar ve bozkırlarda yetişirler.İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez


Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:29

Perennial with branched woody stock producing wiry epigeal stolons. Stems ascending, 5-15 cm at anthesis, to 35 cm in fruit. Basal leaves forming rosettes, to 25 x 8 cm, obovate to elliptic, obtuse to emarginate, attenuate into petiole; cauline to 12 x 3 mm, linear to narrowly elliptic, sessile. Capitulum terminal, 10-20 mm diarn.; involucral bracts lanceolate. Calyx divided to c. 0.7, lobes narrowly lanceolate, acuminate, ± erect. Lower lip of corolla divided to c. 0.7 into 3 linear segments, upper divided almost to throat of tube into 2 linear segments. Fl. 4-7. Rocky and grassy slopes, forest clearings, on limestone, serpentine and volcanic rocks, steppe, 200-2470 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Globularia trichosantha hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı