DDbtn
PicPath
Rubus caesius

Böğürtlen


Rubus caesius [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez

Orman ve fundalıklarda, yol, bahçe ve hendek içlerinde yetişen, 3m`ye kadar boylanabilen, herdem yeşil, iki yada çok yıllık çalı veya sürünücü gövdeli bitkilerdir. Gövdeleri ve dalları dört köşeli ve sivri dikenlidir. Yapraklar 3-5 yaprakçıktan oluşan tekil bileşik tüysü, yaprakçıklar yumurtamsı, uçları sivri ve kenarları dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında süreklidir. Çiçekler beyaz, pembe ya da kırmızı renkte, tek tek veya şemsiyemsi salkımlar şeklindedir. Çiçeklenme döneminin uzun olması bitki üzerinde sürekli değişik olgunlukta meyve bulunmasına fırsat verir. Yaz sonu, sonbahar başı çiçekler kırmızımsı-siyahımsı renkli, üzeri çok ince tüylü, duta benzeyen meyvelere dönüşür. Meyve olarak çiğken yenildiği gibi reçel, şurup, şekerleme, pasta, likör ve sirke yapımında kullanılır. Meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, meyve şekeri, organik asitler, sitrik asit, C vitamini, pektin ve demir; yapraklarında tanen ve organik asitler bulunur.İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Rubus

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Rubus caesius L.

İngilizce
European Dewberry

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Rubus caesius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Rubus idaeus
AhududuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı