DDbtn
PicPathViscum album

Ökseotu

(Çam güveleği, Çeti, Gökçe, Yelinkaya, Purc, Pintri)

Ökseotu - Viscum album [ İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez ]
İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez

Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir; yerleştiği daldan sıvı çeker ve kendi yaptığı fotosentezle besinini üretir. Gövde sık çatallı, 20-80 cm boydadır. Yapraklar 2.5-7 cm, [007#ters yumurtamsı#]-[007#dikdörtgenimsi#], [003#küt uçlu#], 3-5 damarlı, yaprak kalın ve derimsidir. Çiçeklenme Mart-Haziran ayları arasında; çiçek durumu [002#salkım#], 3-5 çiçekli; çift evcikli; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] 4 parçalı; erkek taç yapraklar 4-5 mm, yumurtamsı, [003#keskin uçlu#]; dişi taç yapraklar 0.5-0.75 mm, üçgen biçimli, [003#keskin uçlu#]dur. Meyve küremsi ~ 1 cm çapta, beyaz veya sarı, veya armutsu, yapışkan, sulu ve yumuşaktır. 300-2000 m yükseklikler arasında; farklı ağaç türleri üzerinde gelişirler.İdris Dağı / Kalecik / Ankara - Ekim 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Santalales
            └—Viscaceae
              └—Viscum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Dişi çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Viscum album L.

İngilizce
European Mistletoe

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
Meyveleri yiyen kuşların diğer ağaçların üzerine dışkılarını bırakmasıyla yayılır. Ökse otu yerleştiği daldan sıvı çeker ve kendi yaptığı fotosentezle besinini üretir, ancak yerleştiği daldaki sıvı iletiminin aksaması nedeniyle ökse otunun temizlenmemesi durumunda bu dal zamanla kurur.

İleri okuma kaynağı
Başta meyveleri olmak üzere tüm kısımları zehirlidir.

Uyarı

Viscum Latincede `yapışkan` anlamına gelen viscidus kelimesinden türetilmiştir.

Album Latincede `beyaz` anlamına gelen albus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Viscum album hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı