DDbtn
PicPathCentranthus longiflorus subsp. longiflorus

Kediotu

(Mahmuz Çiçeği, Kırmızı Kediotu, Kırmızı Kantaron)

Kediotu - Centranthus longiflorus subsp. longiflorus [ İmrahor Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
İmrahor Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

70-200cm boylanabilen, sık dallanmış gövdeli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar yeşilimsi puslu, basit, şeritsi ve küt uçludur. Çiçeklenme Nisan – Eylül ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler koyu pembe veya leylak rengi, nadiren beyazdır. Tüp 12-18mm, mahmuz 8-10mm’dir. Deniz seviyesinden 2300 m’ye kadar dağ eteklerinde, kayalık yamaçlarda yayılış gösterir. Üretimi ilkbaharda tohum yada kökten ayırmayla yapılır. İyi drenajlı güneşli yada gölge, alkalinli yada fakir topraklarda yetişir. Bitkinin köklerinin ve toprak üstü kısımlarının yatıştırıcı ve uyuşturucu etkileri bildirilmektedir.İmrahor Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Valerianaceae
              └—Centranthus

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Centranthus longiflorus subsp. longiflorus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centranthus longiflorus subsp. longiflorus var Alba
Beyaz Mahmuz Çiçeği

Centranthus longiflorus subsp. longiflorus var Alba
Beyaz Mahmuz ÇiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı