DDbtn
PicPathCrocus pallasii subsp. turcicus

Güz Çiğdemi


Güz Çiğdemi - Crocus pallasii subsp. turcicus [ Yayladere / Bingöl - 2015 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - 2015 © Serdar Ölez

10-15 cm boylanabilen çok yıllık soğanlı bir bitkidir. [016#Kormus (soğan)#] ince inceye ağsı-lifli, bazen [016#boyuna#] 3.5-6 cm uzanır. Yapraklar 7-17 adet, çiçeklenmeden sonra; 0.5-1.5 mm genişlikte; [026#brakte#] mevcuttur. Çiçeklenme Ekim-Kasım ayları arasında; [016#çiçek zarfı (çanak+taç) boynu#] beyazımsı veya leylak rengi, ince yumuşak kısa tüylü; dilimler ters mızraksı, 1.9-5 x 0.4-1.6 cm, [003#keskin uçlu#] veya ucu aniden sivrilen, nadiren küt uçlu, soluk to derin leylak rengi, mavi veya kırmızımsı-eflatunumsu, sıklıkla damarlar daha koyu renkli; [016#sapçıklar#] 2-5 mm, beyaz, tüysüz; [016#ercik başı#] 0.9-2 cm, sarı renkte; [016#tepecik#] 3 kırmızı veya portakal rengi, nadiren sarı parçaya bölünmüştür. 70-2000 m yükseklikler arasında; taşlık alanlar, seyrek koruluklar ve çalılıklarda gelişim gösterir.Yayladere / Bingöl - 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Iridaceae
              └—Crocus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir.

Pallasii adı Avusturyalı botanikçi ve mikrolosist Eduard Palla (1864–1922)`ya ithafen verilmiştir. Palla Bir botanikçi olarak özelikle Papirusgiller Ailesinde (Cyperaceae) uzmanlaşmıştır.

Turcicus: Türk, Türkiye`den.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crocus pallasii subsp. turcicus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Crocus ancyrensis
Ankara Çiğdemi

Crocus graveolens
Yel ÇiğdemiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı