DDbtn
PicPathCistus laurifolius

Karağan

(Defne yapraklı laden)

Karağan - Cistus laurifolius [ Hüyük / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Hüyük / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş

1,5-2 m boylanabilen, çok yıllık bir çalı türüdür. Yapraklar 3-7 cm, [007#yumurtamsı veya mızraksı#], [003#keskin uçlu#], uzun saplı; üst yüzey [022#tüysüz#], yapışkan; alt yüzey gri, yoğun [022#kaba tüylü#]; kenarları ondüledir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek durumu [002#talkım#], yanal, 3-5 çiçekli; çiçek kümesi sapı uzun; çiçekler 3-5 cm çapta; [006#taç yapraklar#] dipte sarı, dışa doğru beyaz; [006#çanak yapraklar#] diğer türlerden farklı olarak 5 değil 3 adettir; [006#boyuncuk#] kısadır veya yoktur. Meyveler 5-6 mm çapında, küresel, kahverengi kürecikler, üzeri [022#tüylü#], çok tohumludur ve üç çanak yaprak meyve ile birlikte kurur. 900-1200 m yükseklikler arasında; sıklıkla karaçam orman altlarında, yayılış gösterir.Hüyük / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Violales
            └—Cistaceae
              └—Cistus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Çiçek

Sürgün

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Cistus cins adı eski Yunancada `sepet, sepete benzer şey` anlamına gelen κίσϑος (kisthos) kelimesinden türetilmiştir; kuru meyvelerinin şeklini işaret ettiği sanılmaktadır.

Laurifolius Yunancada `defne` anlamına gelen laurus kelimesi ile Latincede `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yapraklarının defne yapraklarına benzemesini işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cistus laurifolius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cistus creticus
Laden

Cistus salviifolius
Adaçayı yapraklı ladenManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı