DDbtn
PicPathDianthus crinitus

Uzunçanak

(Yabani Karanfil, Saçaklı Karanfil)

Uzunçanak - Dianthus crinitus [ Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez ]
Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez

40 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik veya yukarı doğru yükselen, basit veya dallanmış, grimsi-yeşil ve [022#tüysüz#]dür. Yapraklar 10-50 x 1-15 mm, [007#şeritsi#], tabana yakın kısımlarda yoğun, yukarı çıktıkça daha küçük boyutlarda, [022#tüysüz#], nadiren kenarlar seyrek kirpikli, [003#keskin veya sivri uçlu#], yaprak orta damarı ve genellikle kenarlar daha kalındır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler beyaz veya beyazımsı-pembemsi, tekil; [026#brakteol#] 4-6 x 10-12 mm, [003#kılçıklı veya ince uçlu#], çanak boyunun 1/3´ü uzunlukta, ince ve kuru zarsı kenarlı; çanak 30-37 mm, [022#tüysüz#], ağız kısmı büzülmüş, dişler 6-8 mm, şeritsi-mızraksı, [003#keskin uçlu#], kirpikli şeffaf kenarlı; [006#taç yapraklar#] ~ 32 mm, dip kısım tüpsü, aya 12-17 mm, merkezden dışa doğru yarıdan fazlası saçaklıdır. 600-2400 m yükseklikler arasında; kuru yamaçlarda gelişim gösterirler.Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Dianthus

Taksonomi

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Dianthus Antik Yunancada `tanrı` anlamına gelen dios kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen anthos kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; Zeusun çiçeği anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Dianthus zonatus var. zonatus
Kaya KaranfilManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı