DDbtn
PicPathViburnum opulus

Girabolu

(Dağdığan, Gilabada, Gildar, Giligili, Yaprak Döken Kartopu)

Girabolu - Viburnum opulus [ Seğmenler Parkı / Ankara - Mayıs 2012 © Ahmet Demirtaş ]
Seğmenler Parkı / Ankara - Mayıs 2012 © Ahmet Demirtaş

4 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çok yıllık, sık dallı yavaş büyüyen bir çalı türüdür. Gövde ve dallar pürüzsüz, [022#tüysüz#] ve köşeli; sürgünler grimsi, [022#tüysüz#]; tomurcuk pulsudur. Yapraklar [007#elsi#] 3-5 damarlı; 12 x 8 cm, düzensiz olarak 3-5 loblu; loblar kaba dişli; üst yüz [022#tüysüz#], alt [022#havlı#]; yaprak sapı 2-3 cm uzunlukta; [005#stipül#] ipliksidir ve uç kısmında salgı bezi bulunur. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek durumu [002#çiçek durumu yalancı şemsiye#], 5-10 cm çapta; üreyimsiz çiçekler dışta, 15-20 mm; üreyimli çiçekler içte, ~ 6 mm çaptadır. Meyve küremsi, ~ 8 mm çapta ve parlak kırmızı renktedir. 10-1450 m yükseklikler arasında; orman kenarları, sıra çalılıklar, ve benzeri yerlerde doğal gelişim gösterirler.Seğmenler Parkı / Ankara - Mayıs 2012 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Viburnum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Viburnum opulus L.

İngilizce
European Cranberrybush

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
girabolu.gen.tr

İleri okuma kaynağı

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır.

Opulus Galcede bie cins elma ağacına verilen isim olan opolos kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Viburnum opulus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Viburnum lantana
Tüylü Kartopu

Viburnum rhytidophyllum
Buruşuk Yapraklı Kartopu

Viburnum tinus
Filburnu

Populus alba
Akkavak

Populus nigra
Kara Kavak

Populus tremula
Titrek KavakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı