DDbtn
PicPathAesculus hippocastanum

Beyaz Çiçekli At Kestanesi


Beyaz Çiçekli At Kestanesi - Aesculus hippocastanum [ Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

Doğal ortamında 30 m boylanabilen, Türkiye için [041#egzotik#], odunsu bir türdür. Gövde kabuğu gençlikte düzgün, sonraları çatlaklı ve gri-kahverengi; gövde çapı 2 m´ye kadar; ince dallar gençlikte [022#ülgerli#]dir. Yapraklar elsi birleşik, sıklıkla 7 yaprakçıklı; yaprakçıklar sapsız, [007#ters mızraksı-yumurtamsı#], 10-25 × 5-12 cm, damar diplerinde pas rengi [022#kaba tüylü#]; taban [020#kamamsı#]; kenarlar tırtırlı-testere dişli; [003#sivri uçlu veya kuyruksu çıkıntılı#]; damarlar in 18-25 çift; sap 8-20 cm´dir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek durumu [002#birleşik talkım#], konik veya silindirik, 10-30 x 6-10 cm, 4-12 çiçekli; çiçek kümesi sapı 2.5-5 cm; çiçek sapı 3-6 mm; [006#çanak#] 5-6 mm, uca doğru [022#kaba tüylü#]; [006#taç yapraklar#] 4-5, beyaz, sarı tabanlı, kırmızı lekeli, yaklaşık 11 mm; [006#ercik#] 5-8, 10-20 mm; [006#sapçık#] [022#ülgerli#]; [006#ercik başı#] 1-1.3 mm; [006#boyuncuk#] [022#tüysüz#]dür. Meyvelenme Eylül ayında; meyve küremsi, 2.5-4 × 2.5-6 cm, sivri dikenli; dikenler biz şeklinde, hafifçe kıvrımlı, en çok 10 mm; tohumlar 1-3, parlak kestane rengi, küremsi, 2-4 cm; tohum göbeği soluk kahverengidir.Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Hippocastanaceae
              └—Aesculus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Sürgün

Tomurcuk

Yaprakçık

Çiçek kurulu
DUYARLI
VULNERABLE

Bu türün neslinin doğada tükenme riski yüksektir.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad
Aesculus hippocastanum L.

İngilizce
Horse Chestnut

Diğer adlandırmalar

Aesculus eski Latincede bir meşe türünün ismidir; mitolojide Jüpiterin kutsal dağlarında yetişen meşe olarak anılmaktadır.

Hippocastanum eski Yunancada `at` anlamına gelen hippos kelimesi ve `kestane` anlamına gelen castanum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Aesculus X Carnea
Kırmızı Çiçekli
At KestanesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı