DDbtn
PicPathPrimula vulgaris

Çuha Çiçeği

(Mart Çiçeği)

Çuha Çiçeği - Primula vulgaris [ Gerede / Bolu - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur ]
Gerede / Bolu - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur

20 cm`ye kadar boylanabilen, çok yıllık, uygun iklimlerde herdem yeşil, otsu bir bitkidir. Toprak altı gövdelidir (rizomlu). Yapraklar 2-30 x 1-9 cm, genişçe [007#ters yumurtamsı, ispatulamsı veya ters mızraksı#], sapa doğru daralan, [022#tüysüz#] veya kısaca [022#cılız tüylü#], kenarlar sığ tırtırlı dişlidir. Çiçeklenme Mart-Haziran aylarında; çiçek durumu sapsız, az veya çok çiçekli; çiçek sapı 1.5-16 cm; çanak 9-21 mm, silindirik, 2/3`ünden dar üçgen biçimli sıklıkla [003#sivri uçlu#] loblara bölünmüş; tüp şeklindeki taç yapı 12-21 mm, çanak boyuna eşit veya uzunca, loblar 5-16 mm, [003#ters yüreksi uçlu#], sarı, pembe, açık mor veya beyaz renkte, merkeze yakın kısımlar sarı veya portakal rengidir. 500-2100 m arası yüksekliklerde; seyrek yaprak döken orman altlarında, açık kayalık alanlarda, kireçli, taşlı alanlarda yayılış gösterir.Gerede / Bolu - Nisan 2016 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Primulales
            └—Primulaceae
              └—Primula

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Primula vulgaris Huds.
Primula acaulis (L.) Hill
Primula veris var. acaulis L.

İngilizce
Common primrose

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Primula Latincede `ilk, öncül` anlamına gelen primus kelimesinden türetilmiştir; cinsin baharda erken çiçeklenmesine işaret eder.

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Primula vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Primula auriculata
Felçotu

Primula sp.
Çuha Çiçeği

Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Filipendula vulgaris
Çayırmelikesi

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Silene vulgaris
Ecibücü

Syringa vulgaris
LeylakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı