DDbtn
PicPath




Fraxinus angustifolia

Sivri Meyveli Dişbudak


Fraxinus angustifolia [ Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan ]
Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan

30 m boylanabilen, kışın yaprak döken bir ağaçtır. Gövde kabuğu inceden inceye ve derin ağsı yarıklı; sürgün ve sap [022#tüysüz#]; kış sürgünleri koyu kahverengidir. Yapraklar 3-13 yaprakçıklı tüysü, 15-25 cm uzunluğunda, karşılıklı çift veya üçlü sarmal dizili; yaprakçıklar sapsız, [007#dikdörtgenimsi-mızraksı veya şeritsi-mızraksı#], 6-8 x 1.5-2.5 cm, [003#sivri uçlu#], taban [020#kamamsı#] ve tam kenarlı, genellikle belirgin şekilde testere dişli, dişler damarların 1-1½ katı kadar sayıda; her iki yüz [022#tüysüz#] veya altta yaprak orta damarı boyunca kısa [022#ülgerli#]; eksen [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme Nisan ayında, yapraklanma öncesi; çiçek kurulı [002#salkım#], yaprak ile dal arası, erdişi, erkek çiçekli veya hem erkek hem dişi çiçekli; [006#çanak ve taç#] yok; erkek çiçekler iki [006#ercik#]li; [042#erdişi#] çiçekler iki [006#ercik#] ve bir [006#ovaryum#]lu; [006#boyuncuk#] kısa ve iki [006#tepecik#]lidir. Kanatlı meyve (samara) değişken, ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi veya mızraksı, 2-4.5 x 0.6-1 cm, [003#küt veya keskin uçlu#]dur.



Ankara - Mayıs 2017 © Fuat Turan






    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Oleaceae
              └—Fraxinus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Sürgün

Detay/Diğer

Yaprakçık
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı


Fraxinus angustifolia alttür tanı anahtarı

yaprakçıklar 7-13, ± altta yaprak orta damarı boyunca kısaca ülgerli

subsp. oxycarpa | Anadolu dişbudağı

yaprakçıklar 3-13, her iki yüzü tüysüz

 
yaprakçıklar 7-13

 
subsp. angustifolia | Sivri dişbudak

 
yaprakçıklar 3-7, genellikle daha kalınca ve daha fazla dumanlı

 
 
subsp. syriaca | Suriye dişbudağı


Tanı anahtarı

Angustifolia Latincede `dar` anlamına gelen `angustus` kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen `folium` kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Fraxinus angustifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Fraxinus excelsior
Adi Dişbudak

Fraxinus sp.
Dişbudak

Araucaria angustifolia
Brezilya Çamı

Elaeagnus angustifolia
İğde Ağacı

Lavandula angustifolia
Lavanta







Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı