DDbtn
PicPath
";Kayısı Ağacı

Prunus armeniaca


Prunus armeniaca [ Eymir Gölü / Ankara - Haziran 2014 © Serdar Ölez ]
Eymir Gölü / Ankara - Haziran 2014 © Serdar Ölez
12 m kadar boylanabilen, çoğunlukla meyvesi için yetiştirilen, odunsu bir türdür. Gövde yoğun ve dağınık dallı; kızıl kahverengi kabuklu; taç yayvan yuvarlak; gövde çapı 40 cm`ye kadardır. Yapraklar , 5–9 x 4–8 cm, taban , uç kısım , kenarlar ince testere dişlidir. Çiçeklenme erken baharda, yapraklanmadan önce; çiçekler erdişi, 2–4.5 cm çapta, tekil veya çiftli kurullarda; 5, beyaz-pembemsi renklidir. Meyvelenme Mayıs-Haziran aylarında; meyve tek çekirdekli ve etli, 1.5–2.5 cm çapta (bazı kültivarları daha büyük), sarı-portakal rengi, sıklıkla güneşe bakan kısımları kırmızımsı, yüzey ; etli kısım genellikle sert ve çok sulu değil, tatlı veya mayhoş; tohum sert kabukludur.
Yeni gözlem bildirEymir Gölü / Ankara - Haziran 2014 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
 • Eymir Gölü / Ankara
  Haziran 2014 © Serdar Ölez
 • Hasanoğlan / Ankara
  Haziran 2010 © Ahmet Demirtaş
 • İkizce / Ankara
  Haziran 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Kuğulu Park / Ankara
  Şubat 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Nallıhan / Ankara
  Haziran 2010 © Ahmet Demirtaş
 • Seğmenler Parkı / Ankara
  Mart 2015 © Ahmet Demirtaş

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rosales
Rosaceae
Prunus
Armeniaca

Etimoloji

Prunus {Latince}: erik ağacı.
Armeniaca {Latince}: Ermeni, Ermenistan`dan gelen.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Prunus armeniaca L.
Sinonimler (Tam liste)

- Armeniaca vulgaris Lam.
- Prunus armeniaca L. var. vulgaris Zabel
İngilizce

Apricot

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı