DDbtn
PicPathCrataegus rhipidophylla

Kırmızı çiçekli yemişen


Kırmızı çiçekli yemişen - Crataegus rhipidophylla [ Mebusevleri / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Mebusevleri / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

6 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Dallanma düzensiz; dallar dikenli; dikenler <1.5 cm; sürgüler [022#ülgerli#]dir. Yapraklar 1-6 cm, elsi loblu; loblar 2-4 çift, [003#keskin veya sivri uçlu#], kenarlar testere veya ince dişli, taban lobları arası sığ, parçalanma taban loblarının yarısından fazla değil; taban [020#kamamsı#]; üst yüz koyu yeşil ve sıklıkla [022#tüysüz#], alt soluk yeşil ve damarlar [022#ülgerli#]; sap 1-5 cm; [005#stipül#] 5-22 mm uzun, testere veya ince dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek durumu [002#yalancı şemsiye#] 3-4.5 cm uzun, 5-15 çiçekli; [026#brakte#] mevcut, erken dökülen; [036#hipantiyum#] 3-5 mm uzun; çiçekler 10-15 mm çapında; [006#çanak yapraklar#] üçgenimsi, kenarlar düz; [006#taç yapraklar#] 6-9 x 6-10 mm; [006#ercik#] 14-20; [006#başcık#] eflatun; [006#boyuncuk#] 1, nadiren 2 adet; çiçek sapı 3-32 mm, [022#tüysüz#] veya [022#ülgerli#]dir. Meyve 5-11 mm çapında, (-1) 2 tohumlu; parlak kırmızıdır ve Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; kireçtaşı, granite ve volkanik alanlarda; orman içi açıklıklarda tekil bireyler olarak gelişirler.Mebusevleri / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Crataegus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Crataegus rhipidophylla Gand.
Crataegus curvisepala Lindm.
Crataegus microphylla Gand.
Crataegus oxyacantha L.
Crataegus pseudokyrtostyla Klokov
Mespilus oxyacantha (L.) Crantz

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Crataegus cins adı Yunancada `güç` anlamına gelen kratos kelimesi ile `keskin` anlamına gelen akis kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; bazi türlerinin keskin batıcı dikenlerini işaret ettiği sanılmaktadır.

Rhipidophylla Yunancada `yelpaze` anlamına gelen rhipis kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen phylla kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crataegus rhipidophylla hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Crataegus crus-galli
Melez Geyik Dikeni

Crataegus monogyna
Geyik Dikeni

Crataegus orientalis
AlıçManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı