DDbtn
PicPathJasminum fruticans

Yaban Yasemini

(Boruk, Sarı Çiçekli Yasemin)

Yaban Yasemini - Jasminum fruticans [ Hisarlıkaya / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Hisarlıkaya / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş

2 m boylanabilen, herdem yeşil veya yarı yaprak döken çalı formlu bir türdür. Dallar narin, dik veya yayılı, köşeli, koyu yeşil ve [022#tüysüz#]dür. Yapraklar almaşık dizili, genellikle 3 parçalı birleşik, nadiren basit; yaprakçıklar [007#ters yumurtamsı, dikdörtgenimsi veya ispatula#] biçimli, 0.7-2 cm, [003#küt uçlu#], [020#kamamsı#] tabanlı ve [022#kirpikli#]dir. Çiçeklenme sıklıkla Mayıs ayında; çiçek durumu [002#talkım#] 2-5 çiçekli; çiçekler kısa yan dallarda; [006#çanak#] çan şeklinde, biz şeklinde 5 dişli; [006#taç#] sarı, 12-15 mm çapta, 5 loblu; [006#taç#] lobları [007#dikdörtgenimsi#], tüpten hafifçe daha kısadır. Meyve üzümsü, küremsi, 7-9 mm, parlak siyah veya derin mavi-eflatun renktedir. Deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; makiliklerde kuru taşlık alanlarda, ormanlık ve çalılık alanlarda ve tarla kenarlarında doğal gelişim gösterirler.Hisarlıkaya / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Oleaceae
              └—Jasminum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı

Jasminum: Arapçada 'yasemin' anlamına gelen ysmyn kelimesinden türetildiği sanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Jasminum fruticans hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Jasminum mesnyi
Sarı Çiçekli Yasemin

Jasminum sp.
YaseminManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı