DDbtn
PicPathGlaucium corniculatum

Boynuzlu Gelincik

(Mahmuzlu gelincik, Boynuzlu haşhaş, Deniz haşhaşı, Çanak kıran, Gülgülüm, Çömlekçatlatan)

Boynuzlu Gelincik - Glaucium corniculatum [ Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

40 cm kadar boylanabilen, genellikle stepler, tarlalar ve çorak arazilerde yaşayan bir veya iki yıllık otsu bir bitki türüdür. Taban yaprakları ıspatulamsı, loblu ve tüysüz gövdedekiler [022#ülgerli#], [007#sığ tüysü bölmeli#], the dilimler hemen hemen [007#dikdörtgenimsi#] ve kenarlar dişlidir. Çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz ayları, çiçekler 2.5-5 cm çapta; [006#çanak yapraklar#] 1-2.5 cm, [022#az pürüzlü-tüylü#]; [006#taç yapraklar#] 1.5-2.5 cm, sarı, portakal rengi veya kırmızı renktedir. Meyve kapsül, 10-20 cm boyunda, [022#cılız tüylü#] ve çok tohumludur. Adını boynuza benzeyen meyvesinden alır. Bitkinin genelinde protopin, sanguinarin, glausin benzeri alkaloitler, tohumlarındaysa sabit yağ bulunur. Kurutulmuş çiçek ve yapraklı dallarının yatıştırıcı, öksürük kesici, uyku verici etkisi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yapraklarından hazırlanan ekstre böcek ilacı olarak kullanılır.Beypazarı / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Papaveraceae
              └—Glaucium

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Glaucium corniculatum (L.) J.H. Rudolph
Chelidonium corniculatum L.

İngilizce
Blackspot Hornpoppy

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)
Bitkinin genelinde protopin, sanguinarin, glausin benzeri alkaloitler bulunmaktadır

Uyarı

Glaucium Yunancada `grimsi yeşil, deniz yeşili` anlamına gelen glaukos kelimesinden türetilmiştir.

Corniculatum Latincede `boynuz` anlamına gelen cornu kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Glaucium corniculatum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Glaucium flavum
GündürmelalesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı