DDbtn
PicPath
";Mum Çiçeği

Cerinthe minor

(Çoban gavurgası {Sivas})

Cerinthe minor [ Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş
25-75 cm boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, basit veya üst kısımları dallanmıştır. Dip yapraklar şekilli, , yaprak ayası dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey; gövde kısmındaki yapraklar , 8 x 2.8 cm boyutlarda, , sapsız, tabanı dalı kavrayan/saran yapıdadır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; genellikle yeşilimsi; çanak tabana kadar bölünmüş, loblar mızraksı, , kenarlar kirpikli; sarı, bordo, eflatun veya menekşe rengi geçişli, 10-11 x 3.5-4.5 mm, yarıya kadar bölünmüş, tüp düz, loblar mızraksı ve dur. Meyve sert kabuklu, 3·5 x 3 mm boyutlarda, yumurtamsı-küremsi formdadır.
Yeni gözlem bildirSadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Nallıhan / Ankara
  Mayıs 2016 © Fuat Turan
 • Nallıhan / Ankara
  Mayıs 2016 © Serdar Ölez
 • Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara
  Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

150-2400 m yükseklikler arasında; yamaçlar ve tarla kenarlarında yetişir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Lamiales
Boraginaceae
Cerinthe
Minor

Etimoloji

Minor {Latince}: daha az, daha küçük, daha küçük, genç, (mecazi olarak) aşağı, daha az önemli.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı