DDbtn
PicPathCerinthe minor

Mum Çiçeği

(Çoban gavurgası {Sivas})

Mum Çiçeği - Cerinthe minor [ Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş

25-75 cm boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, basit veya üst kısımları dallanmıştır. Dip yapraklar [007#ispatula veya ters mızraksı#] şekilli, [003#küt uçlu#], yaprak ayası dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey; gövde kısmındaki yapraklar [007#şeritsi, dikdörtgenimsi, mızraksı, eliptik veya ters yumurtamsı#], 8 x 2.8 cm boyutlarda, [003#küt uçlu#], sapsız, tabanı dalı kavrayan/saran yapıdadır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; [026#brakte#] genellikle yeşilimsi; çanak tabana kadar bölünmüş, loblar mızraksı, [003#keskin uçlu#], kenarlar kirpikli; [006#taç#] sarı, bordo, eflatun veya menekşe rengi geçişli, 10-11 x 3.5-4.5 mm, yarıya kadar bölünmüş, tüp düz, loblar mızraksı ve [003#keskin uçlu#]dur. Meyve sert kabuklu, 3·5 x 3 mm boyutlarda, yumurtamsı-küremsi formdadır. 150-2400 m yükseklikler arasında; yamaçlar ve tarla kenarlarında yetişir.Sadıklı / Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Cerinthe

Taksonomi

Genel görünüm

Üst yaprak

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Minor {Latince}: daha az, daha küçük, daha küçük, genç, (mecazi olarak) aşağı, daha az önemli.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cerinthe minor hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cerinthe major
Alacakız

Ulmus minor
Ova Karaağacı

Vinca minor
RozetManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı