DDbtn
PicPath
";Bektaşi Üzümü

Ribes uva-crispa

(Avrasya Frenk Üzümü)

Ribes uva-crispa [ Meneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Meneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez
1.5 m boylanabilen, aromalı meyveli, bir çalı türüdür. Gövde dik, ; düğümler 3 dikenli; dikenler 5-10 mm´dir. Yapraklar 2-5 cm, elsi loblu; loblar 3-5, derin, ; yaprak tabanı , yüzeyler ; kenarlar ince dişli; yaprak sapı 1-2 cm uzunlukta ve dır. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu tekil veya 2-3 çiçekli , 1-3 cm; yumurtamsı, 1-3 mm, seyrek tüylü; yeşilimsi, 4-6 mm, ; yayılı, dip kısım pembemsi, uca doğru yeşilimsi, 5-7 mm; dik, beyaz, yumurtamsı, 2-3 mm; 2 kat uzun; 4-6 mm; krem rengi, 1-2 mm; seyrek ; uç kısma bitişik, yaklaşık 6 mm uzunlukta ve dir. Meyve çekirdeksiz/sulu/küçük meyve lezzetli, yeşilimsi, yumurta biçimli, 10-20 mm çaptadır.
Yeni gözlem bildirMeneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


GörsellerGözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • 40.338°K, 32.009°D
  Mayıs 2020 © Mustafa Gokmen
 • Çankaya / Ankara
  Mayıs 2019 © Serdar Ölez
 • Hacıkadın Vadisi / Ankara
  Nisan 2013 © Ahmet Demirtaş
 • Işık Dağı / Ankara
  Temmuz 2009 © Ahmet Demirtaş
 • Meneviş Sokak / Ankara
  Mayıs 2016 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2500 m yükseklikler arasında; çalılıklar, tarlalar, yol kenarları ve antropojenik habitatlarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rosales
Grossulariaceae
Ribes
Uva-crispa

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ribes uva-crispa L.
Sinonimler (Tam liste)

- Ribes uva-crispa
İngilizce

European Gooseberry

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı