DDbtn
PicPathRibes uva-crispa

Bektaşi Üzümü

(Avrasya Frenk Üzümü)

Bektaşi Üzümü - Ribes uva-crispa [ Meneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Meneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

1.5 m boylanabilen, aromalı meyveli, bir çalı türüdür. Gövde dik, [022#havlı#]; düğümler 3 dikenli; dikenler 5-10 mm´dir. Yapraklar 2-5 cm, elsi loblu; loblar 3-5, derin, [003#küt uçlu#]; yaprak tabanı [020#kalpsi veya geniş kamamsı#], yüzeyler [022#havlı#]; kenarlar ince dişli; yaprak sapı 1-2 cm uzunlukta ve [022#havlı#]dır. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu tekil veya 2-3 çiçekli [002#salkım#], 1-3 cm; [026#brakte#] yumurtamsı, 1-3 mm, seyrek [022#yünsü#] tüylü; [036#hipantiyum#] yeşilimsi, 4-6 mm, [022#havlı#]; [006#çanak yapraklar#] yayılı, dip kısım pembemsi, uca doğru yeşilimsi, 5-7 mm; [006#taç yapraklar#] dik, beyaz, yumurtamsı, 2-3 mm; [006#ercikler#] [006#taç yapraklar#] 2 kat uzun; [006#sapçıklar#] 4-6 mm; [006#başcık#] krem rengi, 1-2 mm; [006#ovaryum#] seyrek [022#tüylü#]; [006#boyuncuk#] uç kısma bitişik, yaklaşık 6 mm uzunlukta ve [022#ülgerli#]dir. Meyve çekirdeksiz/sulu/küçük meyve lezzetli, yeşilimsi, yumurta biçimli, 10-20 mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 2500 m yükseklikler arasında; çalılıklar, tarlalar, yol kenarları ve antropojenik habitatlarda doğal gelişim gösterir.Meneviş Sokak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Grossulariaceae
              └—Ribes

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Meyve

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Ribes uva-crispa L.

İngilizce
European Gooseberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Bu kaynaklar Ribes uva-crispa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı