DDbtn
PicPathPseudotsuga menziesii

Douglas Göknarı


Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii [ Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

Doğal ortamında 100 m boylanabilen, 4 m gövde çapı oluşturabilen, herdem yeşil, Türkiye için [041#egzotik#] bir türdür. Taç gençken piramidal, yaşlandıkça geniş ve dağınık bir tepeli; kabuk koyu gri-kahverengi veya siyahımsı yeşil, pürüzsüz, reçine damlalı, yaşlılıkta pürüzlü, pulsu ve uzunlamasına derin yarıklı; dallar başlangıçta açık sarı, sonraları kırmızı-kahverengi ve hafifçe [022#havlı#]dır. Yapraklar göknardaki gibi yassı, eksene doğru daha koyu yeşil, şeritsi, 1.5-3 cm × 1-2 mm, alt yüzey 2 beyaz stoma çizgili, [003#küt uçlu#] veya [003#sivri uçlu#]dur. Erkek çiçekler kısa saplı, küremsi silindirik; dişi çiçekler sürgün uçlarında terminal durumludur. Kozalaklar döllenmeden önce dik, sonra sarkık, kahverengi, parlak, elipsoid-yumurta biçimli, yaklaşık 8 × 3.5-4 cm; pullar ± eşkenar dörtgen biçimli, 2-2.5 × 2-2.5 cm, sıklıkla uzunluğu genişliğinden daha fazla; [026#brakte#] dışa taşmış, pullardan daha uzunca; [026#brakte#] uç kısmı 3 parçalı, düz veya geriye bükülmüş, orta parça daha uzun mm, kılçık gibi sivri, yanal parçalar geniş ve kısa, kenarlar küçük dişlidir.Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Pinaceae
              └—Pseudotsuga

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad
Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco

İngilizce
Douglas-Fir

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı