DDbtn
PicPathScabiosa rotata

Top Uyuzotu

(Zivan, Kumotu, Gıcıkotu, Lomelosia rotata)

Top Uyuzotu - Scabiosa rotata  [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

Genellikle 5-10cm nadiren 45cm kadar boylanabilen, step, orman açıklıkları ve nadas tarlalarında, 350-2450m yüksekliklerde yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dik ve tüylüdür. Kazık kök oluşturur. Alt yapraklar mızraksı, dikdörtgenimsi, tam kenarlı, üst yapraklar şeritsi derin lobludur. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Temmuz ayları, çiçek rengi mavi-eflatundur. 5er taç yapraklı birçok çiçekcikten oluşan çiçek sap üzerinde baş şeklindedir. Çiçekler geçtikten sonra meyvenin görünümü, badmington toplarının aynı merkeze ışınsal dizilerek elde edilmiş bir küre şeklindedir. Dekoratif kuru çiçek olarak kullanılabilir.Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Dipsacaceae
              └—Scabiosa

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
SCABIOSA ROTATA ÜZERİNDE MORFOLOJİK ve ANATOMİK ARAŞTIRMALAR

İleri okuma kaynağı


Etimoloji

Bu kaynaklar Scabiosa rotata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı