DDbtn
PicPath
";Top Uyuzotu

Scabiosa rotata

(Zivan, Kumotu, Gıcıkotu, Lomelosia rotata)

Scabiosa rotata [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez
5-10 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, ve sert kıllı ve sıklıkla tabandan dallanmıştır. Alt yapraklar genellikle , tam kenarlı; üst yapraklar dür ve loblar şeritsidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; 8-10, mızraksı, genellikle çiçeklerden uzunca, bazen 2 katı kadar uzun; 0.75-2.5 cm çapta, hemen hemen ışınsal; çiçekler açık mor-pembe arası; küresel; 4-6 mm, uzun , arasında kalan oyuklar şeritsi-eliptik veya dikdörtgenimsi, 2-3 mm uzun ve yarıklı; 4-7 mm, 28-30 damarlı, damarlar bazen eflatun renkte; uzun bir sap üzerinde; 6-7 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


GörsellerGözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Bademlik / İmrahor / Ankara
  Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
 • Nallıhan / Ankara
  Mayıs 2016 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

350-2440 m yükseklikler arasında; bozkırlar, ağaçlıklar içindeki açıklıklar ve nadas tarlalarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Dipsacales
Dipsacaceae
Scabiosa
Rotata

Etimoloji

Scabiosa cins adı Latincede `uyuz` anlamına gelen scabies kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin geçmişte geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Scabiosa rotata M.Bieb.
Sinonimler (Tam liste)

- Asterocephalus brevicomus Jord. & Fourr.
- Asterocephalus lobatus Jord. & Fourr.
- Asterocephalus polytomus Jord. & Fourr.
- Lomelosia rotata (M.Bieb.) Greuter & Burdet
- Trochocephalus rotatus (M.Bieb.) Á.Löve & D.Löve

Kaynaklar

 1. PANAYIR, T , BAYKAL, T . (1997). SCABIOSA ROTATA BIEB. (DİPSACACEAE) ÜZERİNDE MORFOLOJİK ve ANATOMİK ARAŞTIRMALAR :. Journal of Faculty of Pharmacy of Ankara University , 26 (1) , 0-0 . DOI: 10.1501/Eczfak_0000000311 (http://dergipark.org.tr/tr/pub/jfpanu/issue/35545/394624)
 2. Listelenen kaynaklar Scabiosa rotata hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı