DDbtn
PicPathScabiosa rotata

Top Uyuzotu

(Zivan, Kumotu, Gıcıkotu, Lomelosia rotata)

Top Uyuzotu - Scabiosa rotata [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

5-10 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, [022#havlı#] ve sert kıllı ve sıklıkla tabandan dallanmıştır. Alt yapraklar genellikle [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], tam kenarlı; üst yapraklar [007#iki derin tüysü#]dür ve loblar şeritsidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [048#filariler#] 8-10, mızraksı, genellikle çiçeklerden uzunca, bazen 2 katı kadar uzun; [048#çiçek tablası#] 0.75-2.5 cm çapta, hemen hemen ışınsal; çiçekler açık mor-pembe arası; [048#merkez çiçekler#] küresel; [048#involusel #] 4-6 mm, uzun [022#cılız tüylü#], [048#çıkıntılar#] arasında kalan oyuklar şeritsi-eliptik veya dikdörtgenimsi, 2-3 mm uzun ve yarıklı; [048#taççık#] 4-7 mm, 28-30 damarlı, damarlar bazen eflatun renkte; [048#çanak#] uzun bir sap üzerinde; [048#kılçıklar#] 6-7 mm uzunluktadır. 350-2440 m yükseklikler arasında; bozkırlar, ağaçlıklar içindeki açıklıklar ve nadas tarlalarında doğal gelişim gösterirler.Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Dipsacaceae
              └—Scabiosa

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Scabiosa rotata M.Bieb.
Asterocephalus brevicomus Jord. & Fourr.
Asterocephalus lobatus Jord. & Fourr.
Asterocephalus polytomus Jord. & Fourr.
Lomelosia rotata (M.Bieb.) Greuter & Burdet
Trochocephalus rotatus (M.Bieb.) Á.Löve & D.Löve

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:619

Erect annual with pubescent and setulose stems, 5-10 cm tall, usually branched from the base. Lower leaves usually oblong-Ianceolate, entire; upper pinnatisect with linear lobes. Involucral bracts 8-10, lanceolate, usually longer than flowers, sometimes nearly 2 x as long. Capitula 0,75-2,5 cm diam., scarcely radiant; flowers mauve to pink. Fruiting head spherical. Involucel 4-6 mm, longpilose, pits linear-elliptic or -oblong, 2-3 mm long, ribs between pits sulcate; corona 4-7 mm, with 28-30, sometimes purple nerves. Calyx long-stipitate, setae 6-7 mm. FI. 5-7. Steppe, open woodland,fallow fields, 350-2440 m. N. Balkans, Crimea, C. & N. Iran, N. Iraq, Khorassan, Transcaucasia. Ir.Tur. element.

Yararlanılan ana kaynak
SCABIOSA ROTATA ÜZERİNDE MORFOLOJİK ve ANATOMİK ARAŞTIRMALAR

İleri okuma kaynağı

Scabiosa cins adı Latincede `uyuz` anlamına gelen scabies kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin geçmişte geleneksel olarak uyuz tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Scabiosa rotata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Scabiosa columbaria
UyuzotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı