DDbtn
PicPathAlkanna Orientalis

Tosbağa Çiçeği


Tosbağa Çiçeği - Alkanna Orientalis [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez

30-50 (-80) cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde yoğun ve kısaca [022#salgılı tüylü#]-[022#havlı#], bazen seyrek [020#kıllı#] tüylüdür. Taban yapraklar, 10-20 x 1.5-4 cm [007#dikdörtgenimsi#], kenarlar düzensiz çentikli-ondüle; sap yaprakları 1-4 x 0.4-1.5 cm [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#]dır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; [006#çanak#] çiçek zamanı 6-8 mm, meyve zamanı 10-15 mm; [006#taç#] sarı veya beyaz, dış kısmı [022#tüysüz#], 8-13 mm boyda, üst kısmı 5-9 (-13) mm çaptadır. Meyve sert kabuklu, küçük, 3-3.5 mm çapta, bezeli [022#siğilli#]; gaga (dar uç kısım) hafifçe aşağı büküktür. deniz seviyesi ile 2450 m yükseklikler arasında; taşlık alanlar, bozkırlar ve volkanik yamaçlarda yetişirler.Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Alkanna

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:420

Plant 30-50(-80) em, densely and ± shortly glandular-pubescent, without or with sparse setiform ,hairs. Basal leaves lanceolate to oblong, 10-20 x 1·5-4 em, margin ± erose-undulate; cauline oblong to ovate, 1-4 x 0·4-1·5 em. Calyx 6-8 mm in flower, 10-15 mm in fruit. Corolla yellow or white, glabrous outside, 8-13 mm, limb 5-9(-13) mm diam. Nutlets 3-3·5 mm diam., granular-tuberculate; beak slightly deflexed. Fl. 4-8. Rocky places, steppe, volcanic slopes, d.-2450 m. 1. Corolla golden, rarely bright yellow var. orientalis 1. Corolla white or ivory-white (often bright yellow when dry) var. leucantha

Yararlanılan ana kaynak


Alkanna orientalis alttür tanı anahtarı

taç altın sarısı, nadiren parlak sarı

var. orientalis

taç beyaz veya fildişi rengi-beyaz ( sıklıkla kuruduğunda parlak sarı)

 
var. leucantha


Tanı anahtarı

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Alkanna Orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Carpinus orientalis
Doğu gürgeni

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Crataegus orientalis
Alıç

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Picea orientalis
Doğu ladini

Platanus orientalis
Doğu Çınarı

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu MazısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı