Şişik Geven

Astragalus anthylloides

(Torbalı Geven, Balonlu Geven)

Şişik Geven (Astragalus anthylloides) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Batı Karadeniz, Yukarı Sakarya ve Orta Kızılırmak alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


Morfoloji

30 cm kadar boylanabilen, odunsu köklü, iki yıllık endemik bir bitkidir. Yapraklar bileşik formdadır, (3-) 5-18 cm uzunluğundadır ve (10-) 14-25 yaprakçık çifti taşır. Yaprakcıklar 6-10 mm uzunlukta ve geniş eliptik-yumurtamsı formdadır; sıklıkla çıkıntılı uçludur; her iki yüzeyi de ipeksi tüylüdür; kenarları beyaz kirpiksi tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler 6-20`sı birarada kısa saplı gevşek kurullar oluşturur. Çiçek sapındaki yapraklar 4-6 mm uzunluktadır, dar eliptik formda, siyah ve beyaz tüylüdür. Çanak yapraklar 15-20 mm uzunlukta, başlangıçta tüp şeklinde, daha sonra şişik ve küremsi formdadır, siyah ve beyaz tüylüdür. Taç yapraklar pembe renkte ve 17-25 mm uzunluktadır.

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

750-1900m yüksekliklerde, bozkır ve çalılıklarda görülür.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Astragalus cins adı Yunancada `topuk kemiği` anlamına gelen astragalos kelimesinden türetilmiştir; tohumlarının şekline işaret ettiği sanılmaktadır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Astragalus anthylloides hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm