DDbtn
PicPathCyanus depressus

Gökbaş

(Acımık, Peygamber çiçeği)

Gökbaş - Cyanus depressus [ Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

20-60 cm boylanabilen, genellikle tabandan dallanmış, tek yıllık otsu bir türdür. Gövdeler tekil, dallanmış veya yayılı; gri renkte seyrek [022#kaba tüylü#]dür. Yapraklar gri renkte [022#kaba tüylü#]; alttakiler saplı, [007#dikdörtgenimsi#], 5–10 cm, tam kenarlı veya [007#sığ tüysü bölmeli#], [003#küt uçlu#]; orta ve üsttekiler sapsız, [007#şeritsi, mızraksı veya dikdörtgenimsi#], tam kenarlı ve [003#dikensi uçlu#]dur. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz aylarında; çiçekler tekil; [001#involukrum#] yumurta-çan biçimli, 15–20 mm; [001#involukrumu#] oluşturan pulsu yapraklar (filariler) yeşil, [007#yumurtamsı#] (dışta) veya [007#dikdörtgenimsi#] (içte), [022#tüysüz#], kenarlar ve dik uzantılar gümüşümsü beyaz-kahverengi, ince ve kuru zarlı, 1.5-2 mm narin dişli; [001#çiçekcik#]ler 25–35; üreyimsiz [001#çiçekcik#]lerin taç yaprakları yayılı, koyu mavi, 25–30 mm, dışa doğru genişleyen; üreyimli [001#çiçekcik#]ler eflatun, yaklaşık 15 mm´dir. [001#Tohum#]lar kahverengi, 4.5–6 mm, [001#papus#]lara yakın yerleri [022#kısa havlı#], diğer kısımlar [022#tüysüz#]; dıştaki çiçekciklerin [001#papus#]ları 2-8 mm düzensiz sert sert kılı, içte kalanlar 1.5 mm ve narindir. 0-2300 m yüksekliklerde; otlak, tarla ve yol kenarlarında yetişir.Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Cyanus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Orta yaprak

Tomurcuk

Çiçek

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cyanus depressus (M.Bieb.) Soják
Centaurea anatolica Griseb.
Centaurea depressa M.Bieb.
Centaurea pygmaea Hoffm.
Cirsium cryptocephalum Sch.Bip. ex Boiss.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Flora of North America | Volume 19 | Page 183, 184

Annuals, 20–60 cm. Stems usually several–many from base, spreading, ± openly branched distally, loosely gray-tomentose. Leaves ± loosely gray-tomentose; basal and proximal cauline petiolate, blades oblong, 5–10 cm, margins entire or pinnatifid with terminal segment largest, apices obtuse; mid and distal cauline sessile, linear-lanceolate to oblong, blades usually not much smaller, entire, mucronate. Heads radiant, borne singly, pedunculate. Involucres ovoid to campanulate, 15–20 mm. Phyllaries: bodies green, ovate (outer) to oblong (inner), glabrous, margins and erect appendages silvery white to brown, scarious, fringed with slender teeth 1.5–2 mm. Florets 25–35; corollas of sterile florets spreading, dark blue, 25–30 mm, enlarged, those of fertile florets purple, ca. 15 mm. Cypselae brown, 4.5–6 mm, puberulent near attachment scar, otherwise glabrous; pappi of outer series of unequal stiff bristles 2–8 mm, inner series of slender scales ca. 1.5 mm. 2n = 16 (Armenia). Flowering spring–summer (May–Jul). Disturbed ground; 50–1400 m; introduced; Md., Nev.; sw, c Asia.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Cyanus depressus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cyanus pichleri
Düğmeli ot

Cyanus tchihatcheffii
YanardönerManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı