DDbtn
PicPathCyanus pichleri

Düğmeli ot

(Peygamber çiçeği, Mor hatun)

Düğmeli ot - Cyanus pichleri [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan

6-12 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler genellikle çok sayıda, yukarı doğru yükselen veya yatık, basit veya 1-2 kısa dallı; [028#rizom#] rozet şeklinde yapraklarla sonlanır. Yapraklar ±basık gri [022#kaba tüylü#]; tabandaki yapraklar [007#mızraksı#], tam kenarlı veya geniş [007#mızraksı#] terminal segmentli ve 1-2 (-3) çift kısa yanal loblu; gövde alt yaprakları [007#mızraksı#], saplı, bazen 1-2 çift loblu veya dişli; gövde orta ve üst yaprakları sapsız veya kısaca saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [001#involukrum#] 11-20 x 7-13 (-15), yumurta veya huni şeklinde; [001#filariler#] dar kahverengi veya siyahımsı-kahverengi kenarlı, çok sayıda gümüşümsü 1-2-5 mm kirpikli; [001#dilsi çiçekcikler#] mavi-pembe, parlak; [001#tüpsü çiçekcikler#], menekşe-eflatun renktedir. Meyve sert kabuklu 4-5 mm; [001#papus#]lar 1-2 mm uzunluktadır. Türkiye`de Trakya, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu dışında kalan bölgelerde; 900-2440 m yüksekliklerde; step, taşlı yamaç ve kayalıklarda yetişir.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Cyanus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cyanus pichleri (Boiss.) Holub
Centaurea lanigera subsp. pichleri (Boiss.) Dostál
Centaurea pichleri Boiss.
Centaurea triumfettii var. euxina Stef. & T.Georgiev

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:574

Perennial, often with underground stolons, rhizome ending in a rosette of leaves, flowering stems lateral (below rosette), usually several, ascending or decumbent, (4-)6-12(-18) cm, simple or with 1-2 short branches. Leaves ± adpressed grey-tomentose; those of rosette Ianceolate to broadly lanceolate and entire or with large lanceolate terminal segment and 1-2(-3) pairs of short lateral lobes or teeth, cauline lanceolate to narrowly lanceolate, lower petiolate, sometimes with 1-2 pairs oflobes or teeth, median and upper sessile or shortly decurrent. Involucre 11-20 x 7-13(-15), ovoid to funnel-shaped. Appendages a narrow Brown or blackish brown border with numerous silvery 1-2'5(-3) mm cilia. Marginal flowers blue (sometiines fading to pink when dry), radiant; central flowers --, violet-purple. Achenes 4-5 mm; pappus 1-2 mm. 1. Involucre 15-20 x (8-)9-13(-15) mm; cilia (1'5-)2-3 mm; marginal flowers strongly radiant (c. 15-20 mm longer than invo'lucre) subsp. pichleri 1. Involucre 11-15 x 7-8(-9) mm; cilia 1-1'5(-2) mm; marginal flowers slightly radiant (c. 10 mm longer than involucre) subsp. extrarosularis subsp. pichleri. Syn: C; lanigera DC. subsp. pichleri (Boiss.) Dostal in Preslia 10:67 (1931)! Gyanus pichleri (Boiss.) Holub in Preslia 45:144 (1973)! Fl. 5-7. Steppe, stony slopes and scree, 900-2440 m.

Yararlanılan ana kaynak


Cyanus pichleri alttürleri tanı anahtarı

involukrum 15-20 x (8-) 9-13 (-15) mm; kirpikler (1.5-) 2-3 mm; dilsi çiçekler belirgin parlak ve in

subsp. pichleri: Düğmeli ot

involukrum 11-15 x 7-8 (-9) mm; kirpikler 1-1.5 (-2) mm; dilsi çiçekler hafifçe parlak ve involukrum

 
subsp. extrarosularis: Peygamber düğmesi


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Cyanus pichleri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cyanus depressus
Gökbaş

Cyanus tchihatcheffii
YanardönerManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı