DDbtn
PicPathCentaurea urvillei

Alakötürüm

(Peygamber Çiçeği)

Alakötürüm - Centaurea urvillei [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

5-30 cm boylanabilen, tek veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde basit veya tabana yakın dallanmış biçimdedir. Yapraklar hafifçe örümcek ağsı tüylü veya [022#kaba tüylü#]; [007#lirat#]; uca yakın dilimler [007#üçgen#] biçimli, eşkenar dörtgen biçimli veya [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#], diğer dilimler sıklıkla küçük loblu [007#mızraksı, dikdörtgenimsi veya lirat#] formdadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos döneminde gerçekleşir; çiçek pembe-eflatun veya beyazımsı renkte, 20-40 x 15-40 mm boyutlarda, yumurtamsı-küremsi şekilli; [001#involukrum#] 20-40 x 15-40 mm, yumurta biçimli veya küremsi; [001#involukrum#] pulları çok değişken, çok sayıda 3-5 mm kirpikli, uç kısım 10-30 mm uzunlukta dikenlidir. Meyveler sert kabuklu, 4-6 mm; [001#pappus#] 8-11 mm uzunluktadır. Türkiye`de hemen her bölgede, 50-2800 m yüksekliklerde, kurak taşlık yamaç ve kayalıklarda yetişir.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Centaurea

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Centaurea urvillei DC.
Centaurea cyrtolepis Ledeb.
Centaurea smyrneae Boiss.
Centaurea subacaulis Ledeb.
Colymbada cyrtolepis (Ledeb.) Holub
Colymbada urvillei (DC.) Holub

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:550

Short-lived perennial (or biennial ?), 5-30 em, stem simple or branched from near base. Leaves slightly arachnoid to distinctly tomentose; lyrate with triangular, rhombic or oblong-ovate terminal segments and few to numerous lanceolate, oblong or lyrate lateral segments, interspersed with small lobes. Involucre 20-40 x 15-40 mm, ovoid to globose. Appendages very variable (see subspecies) with numerous cilia (2-)3-5(-7) mm, ending in 10-30 mm spine (jncl. spine). Flowers rose-purple or whitish, marginal slightly radiant. Achenes 4-6 mm; pappus (5-)8-11(-13) mm. Bristles of the receptacle 15-20 mm.

Yararlanılan ana kaynak

Centaurea cins adı Latincede `yüz` anlamına gelen centum kelimesi ile `altın` anlamına gelen aurum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin ilk tür örneğinin parlak sarı çiçeklerine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Centaurea urvillei hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centaurea kurdica
Pamukdikeni

Centaurea macrocephala
Sarıbaş

Centaurea solstitialis
Çakır Dikeni

Centaurea virgata
Acı SüpürgeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı