DDbtn
PicPathCentaurea virgata

Acı Süpürge


Acı Süpürge - Centaurea virgata [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

30-70 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dip kısmı odunsu, tabandan bir kaç gövdeli; gövdeler çok dallıdır. Yapraklar örümcek ağsı-ince [022#kaba tüylü#], çiçeklenme ardından sıklıkla dökülen; alt yapraklar çift tüysü parçalı (çiçeklenme döneminde solan); orta yapraklar tüysü parçalı, birbirinden ayrık ve 1-2 (-3) mm genişlikte şeritsi dilimli; üst yapraklar basittir. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylarında; [001#çiçek durumu tepecik#], tek veya sıklıkla ikisi bir arada, terminal; [001#involukrum#] 7-9 x 3-4 mm, iğsi; [001#filariler#] uzantıları küçük, genellikle saman sarısı ve geniş eflatunumsu-kahverengi benekli, çoğunlukla yayılı veya geriye bükülmüş, 5-10 kirpikli; kirpikler 1-2 mm, 0.5-2 mm dikensi uçlu; çiçekler 4-8 (-10), eflatun, kenarları parlaktır. Meyveler sert kabuklu 3-3.8 mm; [001#papus#] yoktur veya 0.5-3.5 mm uzunluktadır. 100-2000 m yüksekliklerde; kurak tepeler, step, kurak boş alanlarda kendiliğinden yetişir.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Centaurea

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Centaurea virgata Lam.

İngilizce
Squarrose Knapweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:496

Perennial with woody base and several stems (20-)30-70 cm, profusely branched with rigid spreading branches. Leaves arachnoid to thinly tomentose; lower (2-)pinnatipartite (withered at flowering time), median pinnatipartite with few distant linear segments 1-2(-3) rom broad, upper simple. Capitula single or often two together at end of branches, mostly deciduous after flowering. Involucre 7-9 x 3-4 mm, fusiform. Appendages small (basal part of phyllaries visible), usually straw-coloured with large purplish-brown spots, mostly spreading or reflexed, with 5-10 cilia (1-2 mm) on each side, ending in a 0'5-2 rom mucro. Flowers (rose-)purple, marginal scarcely radiant, hermaphrodite flowers 4-8(-10). Achenes 3-3'8 rom; pappus 0,5-3,5 mm or absent. Fl. 6-9. Dry hills, steppe, dry waste ground, 100-2000 m.

Yararlanılan ana kaynak

Centaurea cins adı Latincede `yüz` anlamına gelen centum kelimesi ile `altın` anlamına gelen aurum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin ilk tür örneğinin parlak sarı çiçeklerine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Centaurea virgata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centaurea kurdica
Pamukdikeni

Centaurea macrocephala
Sarıbaş

Centaurea solstitialis
Çakır Dikeni

Centaurea urvillei
AlakötürümManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı