DDbtn
PicPath
Cynoglossum montanum

Köpekdili Otu

(Gözpıtırağı, Kedi Tırnağı, Pisik Tetiği, Pisik Cırnağı)

Cynoglossum montanum [ Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen ]
Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen

30-50 cm boylanabilen, dik gövdeli, tüylü, iki yıllık otsu bir bitkidir. Gövde yumuşak yaygın veya basık [022#tüylü#]dür. Yapraklar genellikle [022#tüylü#], bazen tüysüz, [007#dikdörtgenimsi, şeritsi veya mızraksı#], alttakiler 20 cm saplı, üst sapsız, genellikle dik ve gövdeye basıktır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [002#talkım#]; çiçekler az sayıda; [026#brakte#] yok, meyvede seyrek; [006#çanak#] 3.5-4.9 mm; [006#taç#] koyu bordo veya derin pembe, çok nadiren mavimsi, 4.8-6.5 mm, silindirik veya huni şeklindedir. Meyve sert kabuklu, 4-6 mm çaptadır. 360-2200 m yükseklikler arasında; meşe ve ardıç çalılıkları, bozkırlar, taşlık yamaçlar, çayırlıklar ve toprak yığınlarında gelişim gösterirler.Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Cynoglossum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Cynoglossum cins adı Yunancada `dil` anlamına gelen kynoglōsson kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cynoglossum montanum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cynoglossum creticum
KöpekdiliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı