DDbtn
PicPathCentaurea kurdica

Pamukdikeni

(Kürt Peygamber Çiçeği)

Pamukdikeni - Centaurea kurdica [ Karakoçan / Elazığ - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Karakoçan / Elazığ - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

50-120 cm boylanabilen, iki yıllık, kazık köklü, endemik, otsu bir türdür. Yapraklar sert, ± [022#kaba tüylü#]; tabandakiler [007#dikdörtgenimsi - yumurtamsı#], taban [020#yüreksi#], uzun saplı; alt gövdedekiler [007#dikdörtgenimsi#], sapa doğru büzülmüştür. Çiçeklenme sıklıkla Temmuz ayında; çiçek kurulu 4-15 adet [001#tepecik#]ten oluşan [002#salkımlar#]; çiçek kümesi sapı [001#filariler#]e benzer [026#brakte#]li (geniş kamışsı uzantılı); [001#involukrum#] 35-40 x 30-40 mm; uzantılar çok geniş, [001#filariler#]in taban kısmını tamamen örten, samanımsı dokuda, hemen hemen daire şeklinde veya yumurtamsı, kenar tam kenarlı veya nadiren saçaklı üst kısmı saçaklı, ucu dikenli; çiçekler pembe renklidir. Meyve sert kabuklu, 6–7.3 × 1.8 × 2.1 mm; [001#papus#]lar 8-10 mm uzunluktadır. 900-1500 m yüksekliklerde; bozkır, tarla ve yol kenarlarında gelişim gösterir.Karakoçan / Elazığ - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Centaurea

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Centaurea kurdica Reichardt

İngilizce
Kurdish basketflower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:530

Similar to C. sclerolepis but all leaves undivided, basal oblong-ovate with ± cordate base, long-petiolate, lower oblong, contracted into a narrower basal part; spines of appendages (8-)10-15 mm long. Fl. 7. Steppe, fields, 900-1500 m. **** C. sclerolepis Boiss.: Biennial (sometimes flowering twice) taproot, thickened. Stem erect, 50-120 cm, with 4-15 capitula in a raceme. Leaves firm, ± tomentose, basal and lower lyrate with very large lanceolate to broadly ovate terminal segment and 2-4 pairs of much smaller lanceolate lateral segments; median and upper lanceolate, shortly decurrent. Peduncles with bracts similar to phyllaries (with large strawy appendage I). Involucre 35-40 x 30-40 mm. Appendages very large, totally concealing basal part of phyllaries, straw-like, nearly orbicular to ovate, margin entire or rarely fringed in upper part, contracted into a 8-10 mm spine. Flowers pink. Achenes 7 mm (?); pappus 8-10 mm. Fl. 7. Steppe, 500-1000 m.

Yararlanılan ana kaynak
Centaurea species in Turkey: Comparative studies of two closely related species, C. kurdica Reichardt and C. sclerolepis Boiss
Ismet Uysal, Sezgin Celik and Yusuf Menemen

İleri okuma kaynağı

Centaurea cins adı Latincede `yüz` anlamına gelen centum kelimesi ile `altın` anlamına gelen aurum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin ilk tür örneğinin parlak sarı çiçeklerine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Centaurea kurdica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centaurea macrocephala
Sarıbaş

Centaurea solstitialis
Çakır Dikeni

Centaurea urvillei
Alakötürüm

Centaurea virgata
Acı SüpürgeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı