DDbtn
PicPath
Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana

Uludağ Göknarı


Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana [ Eğriova Yaylası / Ankara - Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş ]
Eğriova Yaylası / Ankara - Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş

35 m kadar boylanabilen, geniş tabanlı, piramidal formlu, herdem yeşil, kozalaklı, endemik bir türdür. Gövde çapı en çok 1 m; kabuk gri, gençlikte düz, ileri yaşlarda çatlaklıdır. Yapraklar 20-35 x 1.5-3 mm boyutlarda, parlak koyu yeşil, uç kısımları hafif girintili, alt yüzde iki adet belirgin gümüşi-beyaz stoma bandı, diğer türlerinden farklı olarak üst yüzde sıklıkla stoma bandı bulunmaktadır. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasında; dişi ve erkek çiçekler aynı ağaçta, ayrı ayrı; erkek çiçekler genç sürgünlerin altında, kurullar halinde, sarı, turuncu veya kırmızı renklerde; dişi çiçekler sadece üstte, bir yıllık sürgünlerin üst tarafında, 2-4 cm boyunda, sarı-yeşil renktedir. Kozalaklar üst dallarda, yukarı doğru, silindirik, 15-16 x 5 cm boyutlarda, önceleri yeşil, ardından kahverengi, reçineli, dış pullar, iç pullardan (karpel) daha uzundur; 1 yılda olgunlaşır; olgun kozalağın pulları ağaç üzerindeyken dökülür; kozalak kaidesi bir yıl daha ağaç üzerinde kalır. (0-)1000-1940 m yüksekliklere kadar; Türkiye`de Batı Karadeniz Bölgesinde doğal yayılış gösterir.Eğriova Yaylası / Ankara - Temmuz 2014 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Pinaceae
              └—Abies

Taksonomi

Gövde

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana (Mattf.) Coode & Cullen

İngilizce
-

Diğer adlandırmalar

Abies {Latince}: yükselen, dimdik çıkan.

Bornmuelleriana adı Alman botanikçi Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller`e ithafen verilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Abies cilicica subsp. cilicica
Toros Göknarı

Abies nordmanniana subsp. equi-trojani
Kazdağı Göknarı

Abies nordmanniana subsp. nordmanniana
Doğu Karadeniz Göknarı

Abies pinsapo
İspanyol Göknarı

Picea abies
Batı Ladini

Abies nordmanniana subsp. equi-trojani
Kazdağı Göknarı

Abies nordmanniana subsp. nordmanniana
Doğu Karadeniz GöknarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı