DDbtn
PicPathPhiladelphus coronarius

Filbahri

(Yalancı yasemin, Ağızlık çalısı)

Filbahri  - Philadelphus coronarius [ Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

3 m kadar boylanabilen, yaprak döken, çalı formlu, odunsu bir türdür. Gövdeler sıklıkla dik, [022#tüysüz#] veya özellikle boğumlarda seyrek [022#strigoz#]; kabuk gençken yeşil, yaşlılıkta kahverengidir. Yapraklar 3-10 × 2-6 cm, [007#yumurta biçimli#], [003#sivri uçlu#], taban [020#sivri veya küt#], kenarlar seyrek ve küçük dişli; üst yüz sıklıkla tüysüz, alt yüz damar açılarında tüy demetleri bulunmaktadır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kurulu [002#talkım#] 5-9 çiçekli; [006#çanak yapraklar#] [007#yumurtamsı veya üçgen#] biçimli , 4–8 × 2 . 5–5 mm; [006#taç yapraklar#] beyaz, [007#ters yumurtamsı#], 5–25 × 5–22 mm; [006#ercikler#] 20–50 ; [006#sapçıklar#] 4–9 mm; [006#başcık#] 1–1.5 × 0.7–1 mm; [006#boyuncuk#] 4 adettir. Meyve armut şeklinde, 7–11 × 4–7 mm; tohumlar ucu kuyruksu çıkıntılı ve 3 mm´dir. Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; akarsu kenarlarında ve koruluklarda gelişim gösterirler.Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Hydrangeaceae
              └—Philadelphus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Philadelphus coronarius L.
Philadelphus caucasicus Koehne
Philadelphus kochianus Koehne
P.pallidus Hayek ex C.K.Schneid.
Philadelphus zeyheri Schrad.
Syringa alba Garsault

İngilizce
Sweet Mock Orange

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Philadelphus cins adı Mısır'ın eski bir kralı olan Kral Ptolemy Philadelphus'a ithafen adlandırılmıştır.

Coronarius Latincede `taç, çelenk` anlamına gelen corona kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Philadelphus coronarius hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı