DDbtn
PicPath
";Filbahri

Philadelphus coronarius

(Yalancı yasemin, Ağızlık çalısı)

Philadelphus coronarius [ Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez
3 m kadar boylanabilen, yaprak döken, çalı formlu, odunsu bir türdür. Gövdeler sıklıkla dik, veya özellikle boğumlarda seyrek ; kabuk gençken yeşil, yaşlılıkta kahverengidir. Yapraklar 3-10 × 2-6 cm, , , taban , kenarlar seyrek ve küçük dişli; üst yüz sıklıkla tüysüz, alt yüz damar açılarında tüy demetleri bulunmaktadır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kurulu 5-9 çiçekli; biçimli , 4–8 × 2 . 5–5 mm; beyaz, , 5–25 × 5–22 mm; 20–50 ; 4–9 mm; 1–1.5 × 0.7–1 mm; 4 adettir. Meyve armut şeklinde, 7–11 × 4–7 mm; tohumlar ucu kuyruksu çıkıntılı ve 3 mm´dir.
Yeni gözlem bildirÇankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Çankaya / Ankara
    Haziran 2019 © Serdar Ölez
  • Çankaya / Ankara
    Mayıs 2019 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; akarsu kenarlarında ve koruluklarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rosales
Hydrangeaceae
Philadelphus
Coronarius

Etimoloji

Philadelphus cins adı Mısır'ın eski bir kralı olan Kral Ptolemy Philadelphus'a ithafen adlandırılmıştır.
Coronarius Latincede `taç, çelenk` anlamına gelen corona kelimesinden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Philadelphus coronarius L.
Sinonimler (Tam liste)

- Philadelphus caucasicus Koehne
- Philadelphus kochianus Koehne
- P.pallidus Hayek ex C.K.Schneid.
- Philadelphus zeyheri Schrad.
- Syringa alba Garsault
İngilizce

Sweet Mock Orange

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı