DDbtn
PicPathAcantholimon acerosum

Pişik Keveni


Pişik Keveni - Acantholimon acerosum [ Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

20-30 cm boylanabilen, sık dallı ve yapraklı, toprak üzerinde yuvarlağımsı yastık gibi bir form oluşturan, çok yıllık küçük bir çalı türüdür. Yapraklar [007#şeritsi#] üç köşeli, 15-60 x 0.8-2.2 mm, uçları [003#sivri#], sert, batıcı; kenarlar [022#az pürüzlü#]dür. Çiçeklenme Haziran-Ağustos aylarında; çiçek kurulu [002#başak#], genellikle seyrek iki sıralı; [024#başakçık#] 5-15 adet; [024#brakteler#] [022#tüysüz#]; [024#dış [026#brakte#]#] [007#üçgen biçimli-mızraksı#], 5-10 mm, dar şeffaf kenarlı; [024#dış [026#brakte#]ler#] [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], [003#küt, keskin veya ince uçlu#], damarlar dışında şeffaf veya kenarlar şeffaf; [024#çanak#] tüpü damarları [022#cılız tüylü#], genellikle 5 loblu, uçları beyaz veya ten renginde; taç yapraklar pembe renktedir. 800-2000 m yüksekliklerde karaçam orman açıklıklarında, kalker kayalar ve sığ topraklar üzerinde yayılış gösterirler.Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Plumbaginales
            └—Plumbaginaceae
              └—Acantholimon

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Acantholimon acerosum (Willd.) Boiss.
Acantholimon assyriacum var. micacme N...
Armeriastrum acerosum Kuntze
Armeriastrum listoniae Kuntze
Armeriastrum pinardii Kuntze
Statice acerosa Willd.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Acantholimon acerosum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı