DDbtn
PicPathCestrum elegans

Parfüm Çalısı

(Koloya Çalısı, Melisa)

Parfüm Çalısı - Cestrum elegans [ Çöçek / Muğla - Kasım 2015 © Serdar Ölez ]
Çöçek / Muğla - Kasım 2015 © Serdar Ölez

3m ye kadar boylanabilen, herdem yeşil, egzotik bir çalı türüdür. Gövde odunsu, genç dallar yeşil ve [022#havlı#]dır. Yapraklar genişçe [007#mızraksı#], 6–17 x 2–9 cm, [022#havlı#]; yaprak sapı 10–30 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; çiçek durumu [002#birleşik başaksı salkım#], terminal, yoğun eflatun [022#havlı#]; çiçekler çok sayıda, sapsız veya 0.5 mm saplı, diptekiler mızraksı ve sıklıkla eflatun renkli [026#brakte#]li; çanak 6–8 mm; çanak loblar 3 mm, üçgen biçimli, [003#sivri uçlu#]; [006#taç#] eflatun, pembe veya kırmızı renkte; tüp 15–20 mm uzunlukta, 1–1.5 mm çapta, tabanda daha geniş; taç loblar 2.5–4 mm uzun; [006#ercik#] tüp çepherine kaynamış; [006#sapçıklar#] 10 mm, şişik ve tabanda seyrek [022#havlı#]; [006#ercik başı#] 1–1.5 mm; [006#boyuncuk#] ~ 17 mm uzunluktadır. Meyve üzümsü az-çok küresel, yaklaşık 10 mm çapta ve kırmızı renktedir. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle çoğaltılmaktadır. Sıcaklık değişimlerinde yapraklarını döker. Bütün kısımları zehirli olduğu belirtilmektedir.Çöçek / Muğla - Kasım 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Cestrum

Taksonomi

Çiçek

Tomurcuk
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cestrum elegans (Brongn. ex Neumann) Schltdl.
Cestrum purpureum (Lindl.) Standl.

İngilizce
Purple Cestrum

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı