DDbtn
PicPath
";Sugedemesi

Veronica anagallis-aquatica

(Göz Mumcuğu, Veronika)

Veronica anagallis-aquatica [ Olympos Antik Kenti / Antalya - Ağustos 2020 © Serdar Ölez ]
Olympos Antik Kenti / Antalya - Ağustos 2020 © Serdar Ölez
30-100 cm boylanabilen, çok yıllık veya tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövdeler kıvrımsız/dik, genellikle ortaya kadar dallanmış ve sıklıkla yere serilidir; kuruduğunda kararır; tüysüzdür ve içi boştur. Yapraklar 30-70 x 10-25 mm boyutlardadır; alt yapraklar kısaca saplı, , dur; üst yapraklar sapsız, , ± dur; yüzeyler sıklıkla , nadiren üstlerdekiler dır; kenarlar ince testere dişli, küçük dişli veya tam kenarlı gibidir. Çiçeklenme Mart-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçekler dik slkım kurullardadır, 6-25 salkım kurul, her kurulda 20-40 çiçek bulunur; Salkım sapı 2-7 cm uzunluktadır; şeritsi-mızraksı ve dur; 2-2.5 mm uzunlukta; lavanta rengi ile soluk mavi arası veya soluk leylak renginde ve 4-6 mm çaptadır; 1.5-2 mm uzunluktadır. Kapsül meyve daire şeklinde, şişik, 3-3.5 x 2.5-3.2 mm boyutlarda, çanak boyuna eşit veya hafifçe daha kısadır; yüzeyi veya seyrek kısaca dır; tohumlar 40-70 adet, eliptik-yuvarlağımsı, dışbükey, 0.5-0.6 x 0.4-0.5 mm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirOlympos Antik Kenti / Antalya - Ağustos 2020 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
Türkiye'deki doğal yayılışı [BizimBitkiler.org.tr Veritabanı]

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2350 m yükseklikler arasında; dere kenarları ve içleri, hendekler, toprak yığınları, bataklıklar ve ıslak çayırlıklarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir.
Anagallis Yunancada 'yeniden' anlamına gelen ἀνά (aná)  kelimesi ile 'zevk almak' anlamına gelen ἀγάλλω (agállō) kelimesinin birleşiminden oluşmuştur; 'yeniden zevk almak' anlamına gelir; bitkilerde her güneş çıktığında çiçeklerin yeniden açılmasına atıfta bulunur.
Aquatica Latince aqua kelimesi ve -tica son ekinden oluşmuştur. Aqua su anlamına gelir. -ticus (eril), -tica (dişil), -ticum (eşeysiz) son eki ise '... ile ilgili' anlamındadır; türün su içerisinde veya sulak alanda yaşadığına/yetiştiğine atıfta bulunur.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica anagallis-aquatica L.
Sinonimler (Tam liste)

- Veronica anagallis-aquatica
- Veronica anagallis
- Veronica catenata
- Veronica catenata var. glandulosa
- Veronica comosa
- Veronica connata
- Veronica comosa var. glaberrima
- Veronica comosa var. glandulosa
- Veronica connata subsp. glaberrima
- Veronica connata var. glaberrima
- Veronica connata var. typica
- Veronica glandifera
- Veronica grandiflora
- Veronica × lackschewitzii
- Veronica micromeria
- Veronica salina
İngilizce

Water Speedwell

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kaynaklar

  1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press
Listelenen kaynaklar Veronica anagallis-aquatica hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Kocaeli Bitkileri
Tubives
Efloras
Plants For A Future
Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.