DDbtn
PicPath
Cotoneaster franchetii

Tibet Dağ Muşmulası


Cotoneaster franchetii [ ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

1-3 m boylanabilen, yarı herdem yeşil, çalı formlu bir türdür. Gövdeler çok sayıda, yayılı, kavisli (aşağı doğru eğik); küçük dallar koyu grimsi kahverengi veya grimsi siyah, başlangıçta yoğun [022#strigoz#] sonraları kademeli olarak tüysüzdür. Yapraklar [007#eliptik-yumurtamsı#], 2–3 × 1–1.5 cm, kalın; taban [020#kamamsı#], [003#keskin veya sivri uçlu#]; eksenden uzak kısımlar yoğun sarı veya beyaz [022#kaba tüylü#]; yaprak sapı 2–4 mm, [022#kaba tüylü#]; [005#stipül#] [007#şeritsi-mızraksı#], 2–4 mm, başlangıçta [022#kaba tüylü#]dür. Çiçek kurulu [002#yalancı şemsiye#], 1.5–2 .5 cm çapta, 5–11 çiçekli, sap yoğun [022#kaba tüylü#]; [026#brakte#] şeritsi, 2–3.5 mm, [022#kaba tüylü#]; çiçek sapı 2–4 mm; çiçekler 6–7 mm in çapta; [036#hipantiyum#] çan şeklinde, eksenden uzaklaştıkça yoğun [022#havlı#]; [006#çanak yapraklar#] üçgen biçimli, 1-2 × 1.5–2.5 mm, [003#keskin veya kısaca sivri uçlu#]; [006#taç yapraklar#] dik, pembemsi, genişçe [007#ters yumurtamsı veya eliptik#], 3-4 × 2-3 mm, tabanda [022#kısa havlı#], [003#küt uçlu#]; [006#ercik#] 20; [006#ovaryum#] uçta [022#havlı#]; [006#boyuncuk#] 2-3 (-5) adettir ve [006#ercik#]lerden kısadır. Meyvelenme Eylül-Kasım arasında; meyve turuncumsu kırmızı, küremsi, 6–7 mm in çapta, başlangıçta [022#havlı#], sonraları [022#tüysüz#], 3(-5) sert kabuklu çekirdeklidir.ODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Cotoneaster

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Genç dal

Meyve

Sürgün

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad
Cotoneaster franchetii Boiss.

İngilizce
Orange Cotoneaster

Diğer adlandırmalar

Cotoneaster Latincede `ayva ağacı` anlamına gelen cotōneum kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cotoneaster horizontalis
Taş ElmasıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı