DDbtn
PicPathXeranthemum annuum

Kağıt Çiçeği


Kağıt Çiçeği - Xeranthemum annuum [ Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

5-60 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar [007#şeritsi#] 5-50 x 1-8 mm boyutlardadır. Çiçeklenme dönemi Haziran-Eylül ayları arası; [001#çiçek durumu tepecik#], yarım küresel-yumurta biçimli, 5-15 mm çapta (sadece merkez çiçekler); [001#involukrum#] [022#tüysüz#]; dışta kalan [001#filariler#] [007#yumurtamsı#], [003#dikensi uçlu#], basık, şeffaf veya saman rengi, bazen kırmızı-kahverengi merkez çizgili; içte kalan [001#filariler#] tabla çapının 2 katı uzunlukta, [007#şeritsi-eliptik#], kalıcı, pembemsi beyaz, pembe veya eflatun; [001#papus#] kabukları 5 adettir. Meyve sert kabukludur. Deniz seviyesi ile 1950 m arası yükseltilerde; bozkır, kuru toprak yığınları ve kumul eteklerinde gelişim gösterir.Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Xeranthemum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Xeranthemum annuum L.
Centaurea dubia S.G.Gmel...

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:604

Stems 5-60 em. Leaves 5-50 x 1-8 mm. Capitula hemispherical-ovoid, 5-15 mm broad (excl. radiating inner phyllaries). Involucre glabrous; outer phyllaries ovate-mucronate, adpressed, uniformly hyaline or straw-coloured or with a fine median reddish-brown streak; inner c. 2 x length ofdisc, linear-elliptic, radiating, white to bright pink or purple, persistent ('everlasting'). Pappus scales 5, shorter than to slightly longer than achene. Fl. 6-9. Steppe, dry banks, dune slacks, s.l.1950m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Xeranthemum annuum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı