DDbtn
PicPathTorilis leptocarpa

Narin Dercikotu


Narin Dercikotu - Torilis leptocarpa [ Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

60 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmış gövdeli, ucu aşağı doğru [022#kılçıklı#]dır. Yapraklar tek veya çift tüysü, kenarlar keskin dilimli veya dişli; 2 mm genişlikte ve [022#strigoz#]dur. Çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz ayları; [002#çiçek durumu düz şemsiye#]; çiçekler dilsi, (4-) 5-12 adet, tamamı aynı boyutlarda, [022#kılçıklı#] çıkıntılı; [026#brakte#] yok veya tek; [026#brakteol#] mızraksı, [022#kılçıklı#] çıkıntılı, çiçeklerden daha kısa; taç yapraklar beyaz, parlak, ~2 mm çaptadır. Meyve şeritsi-silindirik, ~6 x 0.7 mm boyutlarda, [008#merikarp tohum#] 4 kertikli, seyrek olarak kabarcıklı [022#sivilceli#], dikenlidir. 800-1500 m yükseltilerde, taşlık yamaçlar, nehir terasları, aşınmış toprak yığınlarında gelişim gösterirler.Yayladere / Bingöl - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Apiales
            └—Apiaceae
              └—Torilis

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:523

Erect, branched, stems up to 60 cm, retrorsely setose. Leaves (1-)2-pinnate, the ultimate segments entire or toothed, more than 2 mm broad, strigose. Umbels terminal. Rays (4-)5-12, all ± the same length, setose. Bracts 0(-1). Bracteoles lanceolate, setose, shorter than flowers. Petals white, radiant, c. 2 mm. Fruit linear-cylindrical, c. 6 xO·7 mm. Mericarps with 4 secondary ridges bearing long, sparsely papillose, patent, broad-based spines, the primary ridges between them with adpressed setae in 2-3 rows. Fl. 6-7. Rocky slopes, river terraces, eroded banks, 800-1500 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Torilis leptocarpa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı