DDbtn
PicPath
Pittosporum tobira

Yıldız Çalısı


Pittosporum tobira [ Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez ]
Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez

3 m kadar boylanabilen, herdem yeşil, ağaççık veya çalı formlu bir türdür. Genç sürgünler [022#tüylü#]dür. Yapraklar çevrel dizili, [007#ters yumurtamsı-ters eliptik#] formlu, 3-14 cm, [022#tüysüz#], kenarları tam ve arkaya doğru kıvrık ve parlak yeşil renkte; sap 5-15 mm uzunluktadır. Çiçeklenme dönemi Kasım-Mayıs aylarında; çiçek durumu [002#şemsiye#], terminal; çiçekler hoş kokulu, [006#çanak yapraklar#] serbest veya alt bölümleri birleşmiş ve arkaya doğru kıvrık, [006#taç yapraklar#] 10-12 mm, beyaz ve 5 tanedir. Meyve kapsül formunda, yumurta biçimli, 10-18 mm çapta; yoğun [022#tüylü#], 3 parça kabuklu; tohumlar çok sayıda ve koyu kırmızı renktedir. Türkiye`de doğal gelişimi yoktur; deniz seviyesinden 200 m yüksekliklere kadar; müdahale edilmiş topraklarda gelişim gösterirler.Urla - Temmuz 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Pittosporaceae
              └—Pittosporum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum
Bilimsel Ad
Pittosporum tobira (Thunb.) W.T. Aiton

İngilizce
Japanese Cheesewood

Diğer adlandırmalar


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı