DDbtn
PicPath
";Kıllı Ayıpençesi

Acanthus hirsutus

(Tüylü Ayıpençesi)

Acanthus hirsutus [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan
10-45 cm boylanabilen, dik gövdeli, yoğun tüylü otsu bir bitkidir. Gövde yoğun uzun dır. Dip yapraklar 6-25 cm, , yaprakçık bölmesi , batıcı, sivri dikenli, her iki yüzü ; damar üzerileri yoğun ; sap 2-6 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; genişçe yumurtamsı, , batıcı dikenli, yeşilimsi veya sarımsı, ve az derecede , 7-11 damarlı; , , tam kenarlı; soluk yeşilimsi-sarı, az derecede ; altta ; uç kısımda yoğun kalanı dür.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Hacıkadın Vadisi / Ankara
  Kasım 2012 © Ahmet demirtaş
 • Haymana / Ankara
  Mayıs 2015 © Ahmet demirtaş
 • Nallıhan / Ankara
  Mayıs 2016 © Fuat Turan

Ekoloji/Habitat

800-1800 m yüksekliklerde, kızılçam ormanları, dik kireçsiz eğimler, bozkır, nadas tarlalarında sıklıkla rastlanır.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Scrophulariales
Acanthaceae
Acanthus
Hirsutus

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı