DDbtn
PicPathAcanthus hirsutus

Kıllı Ayıpençesi

(Tüylü Ayıpençesi)

Kıllı Ayıpençesi - Acanthus hirsutus [ Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan ]
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan

10-45 cm boylanabilen, dik gövdeli, yoğun tüylü otsu bir bitkidir. Gövde yoğun uzun [022#havlı#]dır. Dip yapraklar 6-25 cm, [007#sığ tüysü bölmeli#], yaprakçık bölmesi [003#keskin uçlu#], batıcı, sivri dikenli, her iki yüzü [022#havlı#]; damar üzerileri yoğun [022#havlı#]; sap 2-6 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [026#brakte#] genişçe yumurtamsı, [003#keskin uçlu#], batıcı dikenli, yeşilimsi veya sarımsı, [022#havlı#] ve az derecede [022#salgılı tüylü#], 7-11 damarlı; [026#brakteol#] [007#şeritsi-mızraksı#], [003#kılçıklı uçlu#], tam kenarlı; [017#taç#] soluk yeşilimsi-sarı, az derecede [022#salgılı tüylü#]; [006#boyuncuk#] altta [022#cılız tüylü#]; [006#ovaryum#] uç kısımda yoğun [022#cılız tüylü#] kalanı [022#tüysüz#]dür. 800-1800 m yüksekliklerde, kızılçam ormanları, dik kireçsiz eğimler, bozkır, nadas tarlalarında sıklıkla rastlanır.Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Acanthaceae
              └—Acanthus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Acanthus hirsutus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acanthus spinosus
Arap AyıpençesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı