DDbtn
PicPathPinus nigra

Karaçam

(Akçam)

Karaçam - Pinus nigra [ Botanik Parkı / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez ]
Botanik Parkı / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez

Düzgün yapılı, tek eksenli, erken yıllarda piramidal yapılı, ileri yaşlarda yayvan tepeli azami 45 m boylanabilen herdem yeşil iğne yapraklı bir ağaçtır. Yaprak uzunlukları 8-18 cm, koyu yeşil, hafif kıvrık, uçları batıcı ve 2`şerli ve kın içerisinde dala bağlıdır. Dişi ve erkek çiçekler ayrı ancak aynı ağaçtadır. Erkek çiçekler sürgün koltuklarında, dişiler sürgün uçlarındadır. Tozlaşma rüzgar ile gerçekleşir. 400-2100 m irtifalarda yayılış gösterir. 1 m`den fazla çapta düzgün gövdeye sahiptir. Yaşlı gövdeler derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabukludur, bu nedenle Akçam olarak ta adlandırılırlar. Büyümesi hızlıdır. Derin topraklarda kazık kök, sığ ve sert topraklarda kalp kök sistemini oluşturur. Nemli derin ağır balçıkla, kumlu-balçık ve balçıklı-kum topraklarında iyi yetişir. Dona ve kuraklığa dayanıklıdır. Karaçamın odunları sert, dayanıklı, reçineli ve iyi kalitelidir.Botanik Parkı / Ankara - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Coniferophyta
        └—Pinopsida
          └—Pinales
            └—Pinaceae
              └—Pinus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Sürgün
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Pinus nigra Arnold
Pinus nigra Arnold var. austriaca (H...
Pinus nigra Arnold var. caramanica (L...
Pinus nigra Arnold ssp. laricio Maire
Pinus nigra Arnold ssp. pallasiana (La...
Pinus pallasiana Lamb.

İngilizce
Austrian Pine

Diğer adlandırmalar

Nigra Latincede `siyah` anlamına gelen niger kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Pinus nigra hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Carpinus betulus
Gürgen

Carpinus orientalis
Doğu gürgeni

Pinus brutia
Kızılçam

Pinus Mugo
Dağ Çamı

Pinus strobus
Veymut Çamı

Pinus sylvestris
Sarıçam

Pinus wallichiana
Ağlayan ÇamManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı