DDbtn
PicPathCotoneaster horizontalis

Taş Elması

(Yayılıcı Dağ Muşmulası)

Taş Elması - Cotoneaster horizontalis [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

Sıklıkla 50 cm, en çok 2 m boylanabilen, yatay gelişen, yaprak döken, çalı formlu bir türdür. Dallar siyahımsı kahverengi, başlangıçta [022#strigoz#], ileri yaşlarda [022#tüysüz#]dür. Yaprak sapı 1–3 mm, [022#havlı#]; [005#stipül#] kahverengi, biz şeklinde veya mızraksı, 2–4 mm, [022#kısa havlı#]; yaprak [007#yuvarlağımsı, genişçe eliptik veya nadiren ters yumurtamsı#], 6–14 × 4–9 mm, orta damar çıkıntılı, eksene doğru [022#tüysüz#], uzaklaştıkça seyrek ve yassı [022#havlı#], taban [020#kamamsı#] ve genellikle [003#keskin uçlu#]dur. Çiçeklenme Nisan-Temmuz arasında; çiçek kurulu 1-2 çiçekli; çiçek sapı hemen hemen yok; çiçekler 5–7 mm çapta; [036#hipantiyum#] çan şeklinde, uçlara doğru seyrek [022#havlı#]; [006#çanak yapraklar#] üçgenimsi, 1–1.5 × 1–2 mm, [003#keskin uçlu#]; [006#taç yapraklar#] dik, pembe, kırmızımsı veya beyazımsı, 3–4 × 2–3 mm, taban kısaca [043#kabzalı#], [003#küt uçlu#]; [006#ercik#] sıklıkla 12 adet, [006#taç yapraklar#]dan daha kısa; [006#ovaryum#] uç kısmı [022#cılız tüylü#]; [006#boyuncuk#] (2-) 3 adet ve [006#ercik#]lerden daha kısadır. Meyvelenme Eylül-Ekim aylarında; meyve parlak kırmızı, küremsi veya elipsoid, (3–) 5–7 mm çapta; çekirdek (2-) 3 adet ve sert kabukludur. 1500-3500 m yüksekliklerde; kayalık ve taşlık yamaçlarda, kuru dağ alanlarında gelişim gösterir.Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Cotoneaster

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Meyve

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cotoneaster horizontalis Decne.
C. acuminatus var. prostratus Hook. ex Decne.
Cotoneaster davidianus hort. ex Dippel
Cotoneaster microphyllus Diels
C.symonsii Loudon ex Koehne
Diospyros chaffanjonii H.L‚v.

İngilizce
Rockspray Cotoneaster

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Flora of China | Vol. 9 Page 105

Shrubs deciduous or semievergreen, procumbent, usually to 50 cm tall, sometimes taller, with horizontally spreading, distichously much branched stems. Branchlets blackish brown, terete, initially strigose, glabrous when old. Petiole 1–3 mm, pubescent; stipules caducous, brown, subulate or lanceolate, 2–4 mm, puberulous; leaf blade suborbicular or broadly elliptic, rarely obovate, 6–14 × 4–9 mm, midvein raised abaxially and ± impressed adaxially, abaxially sparsely accumbent pubescent, adaxially glabrous, base cuneate, apex usually acute. Inflorescences 1- or 2-flowered. Pedicel short to nearly absent. Flowers 5–7 mm in diam. Hypanthium campanulate, abaxially sparsely pubescent. Sepals triangular, 1–1.5 × 1–2 mm, apex acute. Petals erect, pink, reddish, or whitish, 3–4 × 2–3 mm, base shortly clawed, apex obtuse. Stamens ca. 12, shorter than petals. Ovary pilose apically; styles (2 or)3, free, not exceeding stamens. Fruit bright red, subglobose or ellipsoid, (3–)5–7 mm in diam., pyrenes 3, rarely 2. Fl. May–Jun, fr. Sep–Oct. Thickets, rocks, rocky slopes, dry mountain areas; 1500--3500 m.

Yararlanılan ana kaynak
Ağaçlar.org

İleri okuma kaynağı

Cotoneaster Latincede `ayva ağacı` anlamına gelen cotōneum kelimesinden türetilmiştir.

Horizontalis {Latince}: yatay anlamındadır; sıklıkla bitki gelişiminin dikey değil yatay yönde ilerlediğine işaret eder.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cotoneaster franchetii
Tibet Dağ Muşmulası

Cupressus sempervirens var horizontalis
Akdeniz Dallı Servi

Umbilicus horizontalis
KalabaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı