DDbtn
PicPathCotoneaster horizontalis

Taş Elması

(Yayılıcı Dağ Muşmulası)

Taş Elması - Cotoneaster horizontalis [ Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez ]
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez

En çok 2 m boylanabilen, yatay yayılım gösteren, yaprak döken, çalı formlu bir türdür. Gövde kısa, genellikle eğri; kabuk gri, çatlaksız; sürgünler sıklıkla yay şeklinde kavislidir. Yapraklar [007#ters yumurtamsı#], 6-12 mm, tüm kenarlı, kısa saplı, parlak koyu yeşil, sonbaharda kırmızımsıdır. Çiçeklenme Nisan ayında; çiçekler 6-10 mm çapta, parlak kırmızı, [006#taç yaprak#]ların uçlarına doğru pembemsi-beyaz renktedir. Meyvelenme Ekim ayında; meyveler küremsi, 6-8 mm çapta, olgunlukta canlı kırmızı renktedir ve Ocak ayına kadar bitki üzerinde kalır. Her türlü toprakta yaşayabilirler. Kirliliğe karşı dirençlidir.Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Cotoneaster

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cotoneaster horizontalis Decne.
Cotoneaster horizontalis Decne. var. wilsonii Havemeyer ex E.H. Wilson

İngilizce
Rockspray Cotoneaster

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)
Ağaçlar.org

İleri okuma kaynağı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cotoneaster franchetii
Tibet Dağ Muşmulası

Cupressus sempervirens var horizontalis
Akdeniz Dallı Servi

Umbilicus horizontalis
KalabaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı