DDbtn
PicPathAvena ssp.

Yabani yulaf türleri


Yabani yulaf türleri - Avena ssp. [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez

150 cm kadar boylanabilen, tek yıllık bir türdür. Ana sap dik, gürbüzcedir. Yapraklar [007#şeritsi#], yassı; [012#dilcik#] zarsıdır. Çiçek kurulu geniş ve gevşek [002#birleşik salkım#]; [011#başak#] geniş, sarkık, [007#dikdörtgenimsi#] veya açık ağızlı; çiçekcikler 2 veya çok sayıda, üstlerdekiler üreyinsiz; eksen [022#cılız tüylü veya tüysüz#], her bir veya sadece en alttaki [011#başakçık#]ğın ekleminden çatallanan, veya hiç çatallanmayan (kültüre alınmış türler); [011#tane zarfı (kavuz)#] [007#mızraksı-eliptik#], genellikle [011#başak#] boyuna eşit, nadiren daha kısa, otsu veya zarsı, 7–11 damarlı, kavisli, pürüzsüz, [003#sivri uçlu#]; [011#başakçık bürgüsü#] [007#mızraksı-dikdörtgenimsi#], genellikle köselemsi, nadiren kağıtsı, kavisli, 5–9 damarlı, [022#tüysüz#] veya [022#kıllı#], ortadan itibaren kılçık uzantılı, uç kısım kağıtsı, 2 dişli; [011#başakçık bürgüsü (iç)#] genellikle dıştakinden daha kısa, omurga kirpikli; [006#ovaryum#] yoğun [022#tüylü#]dür. Tane uzun şeritsi tohum göbeği taşır. 0-1500 m yüksekliklerde, genellikle kireçli ve ağır topraklarda, tarla ve yol kenarlarında görülür.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Avena

Taksonomi

Genel görünüm

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı