DDbtn
PicPathBerberis vulgaris

Berberis

(Kadın Tuzluğu, Karamuk)

Berberis - Berberis vulgaris [ ODTÜ / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
ODTÜ / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez

2 m kadar boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı formlu odunsu bir türdür. Genç gövdeler sarı kabuklu ve siyah [009#kovucukludur (lentisel)#]; yaşlanan dallar kırmızı- kahverengine dönüşür ancak [009#kovucuklar#] olduğu gibi kalırlar. Yapraklar dikenlerden daha uzunca; [007#yumurtamsı-eliptik#] veya [007#ters yumurtamsı#]; kenarlar inceden inceye [003#dikenli (spinulose)#] veya bütün kenarlı (aynı çalıda dahi değişken); üst yüzey stomasızdır. Çiçeklenme dönemi Mayıs ayı civarı; [002#çiçek durumu salkım#] 15-25 çiçekli; çanak yapraklar 6 tane; taç yapraklar 6 tane, sarı renkte; ercik 6 tanedir. Meyve silindirimsi şekilde, küçük, sulu, ekşi, başlangıçta yeşil olgunlaşınca kırmızı renktedir. 900-1500 m yüksekliklerde; taşlık yamaçlar ve ormanlık/çalılık alanlarda, sıklıkla hendek içlerinde görülür.ODTÜ / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Berberidaceae
              └—Berberis

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Berberis vulgaris L.

İngilizce
Common Barberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
Ağaçlar.org Bitki Veritabanı

İleri okuma kaynağı

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Berberis vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Berberis crataegina
Karamuk

Berberis veitchii
Siyah Meyveli Kadıntuzluğu

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Filipendula vulgaris
Çayırmelikesi

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Primula vulgaris
Çuha Çiçeği

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Silene vulgaris
Ecibücü

Syringa vulgaris
LeylakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı