DDbtn
PicPathDelphinium peregrinum

Tel Hazeran


Tel Hazeran - Delphinium peregrinum [ Kovada Gölü MP / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Kovada Gölü MP / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

10-60 cm boylanabilen, dik, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövde basık-ince yumuşak kısa tüylerle kaplı veya tüysüzdür. Ana gövde eksenindeki yapraklar şeritsi-mızraksı parçalara ayrılmış, yan dallardaki yapraklar ise [007#şeritsi-mızraksı#] formdadır. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos ayları arasında, [002#çiçek durumu seyrek veya yoğun salkım#]; [026#brakte#] çiçek sapı kadar uzun; çiçekler gölgeli menekşe rengi, 20-25 mm çapta, kırılgan ince yumuşak kısa tüylü; alt taç yapraklar ters yumurtamsı, uçta dışbükey olan kenarlar yaprak sapına doğru içbükey; mahmuz çanak yaprakların yaklaşık iki katı uzunluktadır. Meyve dikdörtgenimsi folikül, 5-9 mm uzunlukta, sıklıkla yumuşak tüylüdür. Deniz seviyesinden 1300 m yüksekliklere kadar kalkerli yamaçlar, nadas tarlaları, üzüm bağları gibi yerlerde yetişir.Kovada Gölü MP / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Ranunculaceae
              └—Delphinium

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Delphinium peregrinum L.
Delphinium forsskalii Rchb.
Delphinium subvelutinum (DC.) Boiss.
Delphinium trigynum Schott ex Willk. & Lange
Delphinium viciosoi Pau
Delphinium eriocarpum (Boiss.) Halácsy

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1965, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:1 Page; 117

Virgate annual, 10-60 cm, ± adpressed-pubescent or glabrous. Median cauline leaves dissected into linear-lanceolate laciniae, upper leaves linear-lanceolate. Racemes lax or dense. Bracts about as long as pedicels. Flowers dusky violet, 20-25 mm, crisped pubescent. Blade of lower petals ± included, obovate, gradually attenuate into a ± equal claw; spur c. 2 x sepals. Follicles oblong, 5-9 mm, often pilose. Fl. 6-8. Calcareous slopes, fallow fields, vineyards, etc., s.l-1300 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Delphinium peregrinum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı