DDbtn
PicPath
";Haseki Küpesi

Aquilegia olympica


Aquilegia olympica [ Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen
30–60 cm boylanabilen, gösterişli çiçekleri olan, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler , bazı tüyler dır. Taban yaprakların sapı üç sapçıklı, her sapçık üç yaprakçıklı, yaprakçıklar küt loblu, üst kısmı , alt kısmı veya dür. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında; çiçekler biraz sarkık; mavi veya eflatunumsu, 25-35 mm; beyaz; mahmuz mavi veya eflatunumsu, taç yapraklardan uzunca, biraz dir. Meyve 30 mm uzunluğunda ve üzeri dür.
Yeni gözlem bildirGorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


Görseller


Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Gorgit Yaylası / Artvin
  Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen
 • Gorgit Yaylası / Artvin
  Temmuz 2016 © Salih Usta
 • Şavşat / Artvin
  Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

1700–2800 m arası yüksekliklerde; nemli çayırlıklar ve çam orman altlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Ranunculales
Ranunculaceae
Aquilegia
Olympica

Etimoloji

Olympica Yunanistan'daki Olympia Dağına ithafla verilmiştir; ilk tür örneğinin Olympia Dağı yakınından alındığına işaret edebilir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Aquilegia olympica Boiss.
Sinonimler (Tam liste)

- Aquilegia blanda Lem.
- Aquilegia caucasica (Ledeb.) Rupr.
- Aquilegia vulgaris var. caucasica Ledeb.
- Aquilegia wittmanniana Steven ex Fisch., C.A.Mey. & Avé-Lall.

Kaynaklar

 1. Davis, 1967, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:1 Page:136
 2. Listelenen kaynaklar Aquilegia olympica hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı