DDbtn
PicPathAquilegia olympica

Haseki Küpesi


Haseki Küpesi - Aquilegia olympica [ Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

30–60 cm boylanabilen, gösterişli çiçekleri olan, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler [022#kaba tüylü#], bazı tüyler [022#salgılı#]dır. Taban yaprakların sapı üç sapçıklı, her sapçık üç yaprakçıklı, yaprakçıklar küt loblu, üst kısmı [022#tüysüz#], alt kısmı [022#cılız tüylü#] veya [022#kaba tüylü#]dür. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında; çiçekler biraz sarkık; [006#çanak yapraklar#] mavi veya eflatunumsu, 25-35 mm; [006#taç yapraklar#] beyaz; mahmuz mavi veya eflatunumsu, taç yapraklardan uzunca, biraz [022#çengelsi#]dir. Meyve 30 mm uzunluğunda ve üzeri [022#cılız tüylü#]dür. 1700–2800 m arası yüksekliklerde; nemli çayırlıklar ve çam orman altlarında yetişirler.Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Ranunculaceae
              └—Aquilegia

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Aquilegia olympica Boiss.
Aquilegia blanda Lem.
Aquilegia caucasica (Ledeb.) Rupr.
Aquilegia vulgaris var. caucasica Ledeb.
Aquilegia wittmanniana Steven ex Fisch., C.A.Mey. & Avé-Lall.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Davis, 1967, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:1 Page:136

Stems 30-60 cm, tomentose, some of the hairs glandular. Basal leaves biternate, the leaflets crenately lobed, glabrous above, sparsely pilose to tomentose beneath. Flowers somewhat nodding. Sepals blue to purplish, 25-35 mm. Petals white, the spur blue to purplish, longer than the lamina, somewhat hooked. Follicles up to 30 mm, pilose. Fl. 6-7. Damp meadows, Picea forests, 1700-2800 m. Caucasia, N. & W. Iran.

Yararlanılan ana kaynak

Olympica Yunanistan'daki Olympia Dağına ithafla verilmiştir; ilk tür örneğinin Olympia Dağı yakınından alındığına işaret edebilir. 


Etimoloji

Bu kaynaklar Aquilegia olympica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula olympica
OrmançanıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı