DDbtn
PicPathDatura stramonium

Boru Çiçeği


Boru Çiçeği - Datura stramonium [ Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

40-200 cm boylanabilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde dik, 7-14 dallı, [022#kısa havlı#] veya tüysüzdür. Yapraklar saplı, [007#yumurtamsı#], 20 x 15 cm boyutlarda ve kenarları tam, az girintili veya lopludur. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Kasım ayları arasındadır. Çiçekleri büyük; [002#çanak yapraklar#] 5 adet, birleşik, 3-4 cm uzunlukta; [002#taç#] 5-9 cm, boru şeklinde, beyaz renkli; [002#ercikler#] 5 adet taç tüpüne birleşik; [002#ovaryum#] çiçek tablası üzerindedir. Meyve yumurta şeklinde kapsül; 3-5 x 2.5-3.5 cm boyutlarda; dik; [022#kısa havlı#] ve ~10 mm [022#kılçıklı#]; yeşil renkte; tohumlar çok sayıda, kahverengi-siyah renktedir. Deniz seviyesinden 950m yüksekliklere kadar tarlalar, yol kenarları ve döküntülerde yetişir.Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Datura

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Datura stramonium L.
Datura stramonium L. var. tatula (L.) Torr.
Datura tatula L.

İngilizce
Jimsonweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)
Datura stramonium halüsinojenik etkili bir bitkidir. Görsel ve işitsel hallüsinasyonlar, ajitasyon ve deliryuma sebep olabilir.

Uyarı

Bu kaynaklar Datura stramonium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Datura inoxia
AbuzambakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı