DDbtn
PicPathCampanula aucheri

Yayla Çan Çiçeği

(Anzer Çıngırağı, Yayla Çanı)

Yayla Çan Çiçeği - Campanula aucheri [ Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Boray Dişbudak ]
Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Boray Dişbudak

5-10 cm boylanabilen, çok yıllık, köksaplı otsu bir türdür. Gövdeler birbirine dolaşık, ± [022#havlı#], çatallı; çiçekli dallar yukarı doğru yükselen, dik, 1 çiçekli ve seyrek yapraklıdır. Dip yapraklar rozet yapıda, sıkışık, sıklıkla [007#şeritsi - mızraksı veya dikdörtgenimsi, yumurtamsı-ispatula biçimli#], 10-30 x 2-10 mm, [022#havlı#], az-biraz dişli veya tam kenarlı, [003#küt uçlu#], sıklıkla uç kısım dişli, yaprak sapına doğru kademeli olarak daralan yapıda; sap 4 cm´dir. Gövde yaprakları daha az sayıda, sapsız ve [007#şeritsi-mızraksı#] formdadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos aylarında; çiçekler dik, terminal; [045#çanak#] loblar üçgen biçimli - mızraksı, dik, 5-10 mm, [022#havlı#]; uzantılar üçgen biçimli, [003#sivri uçlu#], kısa külah şekilli ve [022#havlı#] [045#ovaryum#]dan daha uzunca; [045#taç#] genişçe çan şeklinde, 15-25 x 20-25 mm, 1/3-1/2 kısmına kadar parçalı, dış kısmı ± [022#havlı#], mavi-menekşe rengi; [045#boyuncuk#] ± gömülü; [045#tepecik#] 3 adet ve kısadır. Meyve kapsül, sarkık, 3 parçalı açılan; tohumlar elipsoid, geniş, 3 x 1.5 mm, düz ve açık kahverenklidir. 1890-4200 m yükseklikler arasında; döküntüler, çayırlıklar ve alpin yamaçlarda gelişim gösterirler.Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Boray Dişbudak


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Campanula aucheri A. DC.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:35

Caespitose ± pubescent perennial with branching rhizome. Flowering stems ascending-erect, 5-10 cm, 1-flowered, sparsely leafy. Basal leaves crowded in dense rosettes, oblong to ovate-spathulate, often linear-lanceolate, 10-30 x 2-10 mm, remotely crenate or entire with obtuse, often dentate apex, gradually-narrowed into petiole to 4 cm, pubescent; cauline rather few, sessile, linear-lanceolate. Flowers erect, terminal. Calyx lobes triangular-lanceolate, erect, 5-10 mm, pubescent. Appendages triangular, acuminate, longer than short obconical pubescent ovary. Corolla broadly campanulate, 15-25 x 20-25 mm, divided to ⅓ or to nearly ½, ± pubescent outside, blue-violet. Style ± included. Stigmas 3, short. Capsule pendulous, opening by 3 basal valves. Seeds ellipsoid, large, 3x1.5 mm, flattened, with small margin, light brown. Fl. 6-8. Screes, grassy, alpine slopes, 1890-4200 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.

Aucheri adı Pierre Martin Rémi Aucher-Eloy (1793-1838)`a ithafen adlandırılmıştır. Aucher bir Fransız eczacı ve botanikçidir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula aucheri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı