DDbtn
PicPathLilium kesselringianum

Kaf Zambağı


Kaf Zambağı - Lilium kesselringianum [ Şavsat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavsat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

70-175 cm boylanabilen, Kafkasya ve Türkiye`nin Karadeniz bölgesinde görülen çok yıllık, soğanlı bir bitkidir. Gövde 1-7 çiçekli; soğan 4 cm çaptadır. Yapraklar sarmal dizili, hemen hemen [007#mızraksı#], 90-130 x 11-13 mm, her iki ucu daralmış, çok [003#keskin uçlu#], kenarlar ve altta damarlar boyunca kısaca sert kıllıdır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında; çiçekler hunimsi, kıvrımlı, 9-14 cm çapta, soluk krem veya saman rengi, boyun kısmı küçük eflatunumsu benekli, [006#çiçek örtüsü#] dilimleri şeritsi-mızraksı, 80-95 x 11-13 mm, her iki ucu daralmış, çok [003#keskin uçlu#], yay gibi bükülmüş (üst 2/3`ü geriye doğru kıvrımlı fakat geriye bükülmemiş), kuruduğunda buruşan; tüp dışarıda, tabanı eflatunumsu; [006#sapçıklar#] serbest, 40-46 mm; [006#başcık#] 7.5-11 mm; polenler portakal rengi; [006#boyuncuk#] 27-34 mm; koku şaşırtıcı-sersemleticidir. 1450-2400 m yükseklikler arasında; koruluk yamaçlar, çayırlıklar, ladin ormanları ve ekin tarlalarında doğal olarak yetişirler.Şavsat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Lilium

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Çiçek

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Lilium kesselringianum Miscz.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:284

Bulb c. 4 cm diam. Stem 70-175 cm, 1-7-flowered. Leaves spirally arranged, narrowly lanceolate, 90-130 x 11-13 mm, tapered at both ends, very acute, shortly setulose on margin and veins beneath. Flowers large, infundibularrecurved, c. 9-14 cm diam., pale cream to straw-coloured with small scattered purplish spots at throat. Perianth segments linear-lanceolate, 80-95 x 11-13 mm, tapered at both ends, very acute, arcuate-recurved in upper 2/3 but not reflexed, becoming twisted especially in drying; 'tube' exposed, purplish at base. Filaments free, 40-46 mm. Anthers 7.5-11 mm; pollen orange. Style 27-34 mm. Scent 'stupefying'. Fl. 6-7. Wooded slopes, meadows at edge of Picea forest, igneous bare spots, cornfields, 1450-2400 m. Transcaucasia . Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Lilium {Eski yunanca: λείριον, leírion}: beyaz lilyum.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lilium kesselringianum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lilium martagon
Sultan ZambağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı