DDbtn
PicPathMahonia aquifolium

Sarı Boya Çalısı


Sarı Boya Çalısı - Mahonia aquifolium [ Portakal Çiçeği Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez ]
Portakal Çiçeği Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez

50-150cm boyunda herdem yeşil, yerden dik dallanan çalı formlu bir bitkidir. Gövde gençken yeşildir, yaşlandıkça kırmızımtırak ve kahverengine rengine dönüşür. Yapraklar karşılıklı dizili tekil birleşik, yaprakçıklar [007#eliptik#], sert, parlak, derimsi, kışın mor-kırmızı renkte, diğer dönemler yeşil, [003#kenarları dişli ve dikenlidir (spinose)#]. Yaprak boyu 30cm uzunluklara ulaşabilir. Mart-Nisan ayında, yoğun [002#salkımlarda#] toplanan altın sarısı çiçekleri vardır. Meyveler 6-10mm çapında, küre şekilli, mavimsi-siyah renktedir. Kök rekabetine direnebildiği için yaşlı ağaçların altında da yaşayabilir. Nemli topraklarda, -5°C’ye kadar ortamlarda yetişir. Güneşli yarı gölge yerleri severler.Portakal Çiçeği Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Berberidaceae
              └—Mahonia

Taksonomi

Meyve
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.
Berberis aquifolium Pursh
Berberis aquifolium Pursh var. aquifolium
Berberis piperiana (Abrams) McMinn
Mahonia piperiana Abrams
Odostemon aquifolium (Pursh) Rydb.

İngilizce
Hollyleaved Barberry

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)
Fidan

İleri okuma kaynağı


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ilex aquifolium
Çoban PüskülüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı