DDbtn
PicPathLysimachia verticillaris

Hilal Kargaotu

(Altın Kamışı)

Hilal Kargaotu - Lysimachia verticillaris [ Şavsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Şavsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

50-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, yoğun [022#tüylü#] ve [022#salgılı tüylü#]dür. Yapraklar karşılıklı veya çevresel dizili, nadiren almaşık dizili, 50-99 x 27-45 mm, hemen hemen [007#yumurtamsı#], tam kenarlı, kenar ± kirpikli; sap 5-19 mm´dir. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek kurulları yaprak ile dal arasına halka dizilişli, 4-14 çiçekler, nadiren gövdenin alt kısımlarında [002#birleşik salkım#] şeklinde; [026#brakte#] yok; çiçek sapı 25 mm´ye kadar; [002#çanak#] loblar 5-7 mm, şeritsi veya mızraksı, [022#tüylü#], kırmızımsı salgı bezli noktalı, kirpikli; [006#taç#] sarı, loblar genişçe yumurtamsı, 10-14 x 7-10 mm, [022#salgılı tüylü#] ve [022#salgılı tüylü#]-kirpikli kenarlıdır. Meyve kapsül, ~ 4 mm, [022#salgılı tüylü#] ve kırmızımsı salgı bezli noktalıdır. Deniz seviyesi ile 2440 m yükseklikler arasında; ıslak alanlar, orman ve çalılıkların içinde gelişim gösterirler.Şavsat / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Primulales
            └—Primulaceae
              └—Lysimachia

Taksonomi

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lysimachia punctata L.
Lysimachia verticillaris Spreng.
Lysimachusa punctata (L.) Pohl

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:136

Distinguished from the largely allopatric L. punctata by its longer petioles 5-19 mm, usually broader leaves with lamina 50-99 x 2745 mm, more numerous flowers 4-14 in each whorl with pedicels to 25 mm, and more broadly ovate corolla lobes 10-14 x 7-10 mm. Fl. 6-9. Wet places, in forest and scrub, .s.l.-2440 m. Crimea, Caucasia, N. Iran. Hyrcano-Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Lysimachia verticillaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lysimachia nummularia
Yer Kargaotu

Lysimachia vulgaris
KargaotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı