DDbtn
PicPathMoltkia coerulea

Mavikesen

(Taşkesen, Anadolu Taşkeseni, Mavi Taşkesen)

Mavikesen - Moltkia coerulea [ Sarıoba Köyü / Ankara - Nisan 2017 © Serdar Ölez ]
Sarıoba Köyü / Ankara - Nisan 2017 © Serdar Ölez

10-20 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde grimsi ve boylu boyunca sert basık tüyüdür. Dip yapraklar 50-80 mm, [007#ters mızraksı#], uç kısım dışbükey ve [003#küt#], yaprak sapına doğru iç bükey; gövde yaprakları 20-35 mm, [007#dikdörtgenimsi#], [003#keskin uçlu#] ve sapsızdır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek durumu 2-3 terminal [002#talkım#]; [026#brakte#] yumurtamsı-mızrağımsı, [003#keskin uçlu#]; çanak neredeyse sapsız, 3-4 mm, loblar [003#keskin uçlu#], meyve zamanı 6-8 mm sapçıklı; [006#taç#] derin mavi, 10-12 mm, tüp silindirik-çan şeklinde, loblar ± geriye doğru kıvrımlıdır. Sert kabuklu küçük meyve ~ 4 mm, noktalı-[022#siğilli#] ve ± sert damarlı, belirgin ve yataya yakın gagalıdır. 700-1850 m yükseklikler arasında; taşlık bozkırlar, tarlalar ve tarla kenarlarında gelişim gösterirler.Sarıoba Köyü / Ankara - Nisan 2017 © Serdar Ölez


Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:325

Perennial, greyish throughout with rigid adpressed hairs. Stems 10-20 cm, ascending or erect, simple. Basal leaves 50-80 mm, oblanceolate, obtuse, attenuate at base of lamina; cauline 20-35 mm, oblong, acute, sessile. Inflorescence of 2-3 terminal cymes, subcapitate in flower, elongated in fruit. Bracts ovate-Ianceolate, acute. Calyx subsessile, 3-4 mm, lobes acute; fruiting calyx shortly pedicellate, 6-8 mm. Corolla deep blue, 10-12 mm, tube cylindrical to cylindrical-campanulate, lobes ± recurved. Nutlets c. 4 mm, punctate to tuberculate and ± rugose, with a distinct subhorizontal beak. Fl. 4-6. Stony steppe, fields, field margins, 700-1850 m. N. Syria, Transcaucasia, N.W. & W. Iran. Ir.-Tur. element. Related to M. longifolia Weltst. from Syrian Desert, N. Iraq & Iran, and to M. aurea.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Moltkia coerulea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı